Акциите в САЩ се представят по-слабо от европейските си конкуренти през тази година — и стратезите от JPMorgan казват, че това е само началото.

ETF на Vanguard FTSE Europe е нараснал със 17% през тази година, докато S&P 500 е спаднал с 4%, въпреки че възстановяването на американските акции в понеделник вероятно ще намали тази разлика.

Макар че тази година се оказва трудна за американските активи, тяхното превъзходство през последните петнадесет години, ерата на американската изключителност, все още е драматично. Въпреки това, двигателите на това превъзходство може би вече изчерпват силите си.

Според анализаторите на JPMorgan, водени от Мислав Матейка, ръководител на глобалната и европейската стратегия за акции, 40% от алфата – превъзходството на даден актив спрямо неговия бенчмарк – е генерирано от акциите на „Великолепната седморка“, но сега, когато изкуственият интелект се демократизира, това може да се свие.

Американските технологични гиганти вече са прекалено големи, за да се радват на дългосрочен растеж, така че са частично зависими от силата на потребителите. Степента на концентрация на портфейла тук дава основания за безпокойство, казва Матейка.

Освен това статутът на долара като сигурно убежище вече не е гарантиран, посочва МarketWatch. Реалните лихвени разлики се намаляват, а доверието в Федералния резерв е поставено под въпрос след критиките на президента Доналд Тръмп към председателя Джером Пауъл.

Повишените фискални дефицити намаляват привлекателността на американските държавни облигации, а по-слабият долар е в ущърб на американските пазари на активи в полза на международните.

Факторите, които са допринесли за по-слабото представяне на европейските пазари през този период, са енергийната несигурност, германската спирачка на дълга, която попречи на значителна фискална подкрепа, и забавянето на търсенето на внос от Китай.

Слабият растеж в Китай все още е актуален, но анализаторите на JPMorgan казват, че тенденциите може да отслабнат, тъй като пазарът на жилища в страната достига дъното си и се развиват значителни фискални стимули.

Германските стимули обаче са „потенциално трансформационни“ и възлизат на 20% от БВП. Спадащите цени на петрола през 2025 г. сега дават тласък на европейските потребители и потенциала за икономически растеж, пише MW.

След глобалната финансова криза, ценовите мултипликатори в САЩ са в общи линии синхронизирани с тези на основните международни партньори, но сега се радват на премия от 43% спрямо развитите страни, тъй като теглото на САЩ в глобалните индекси е скочило до 70% в сравнение с по-малко от 50% през 2010 г., казват анализаторите.

Международните пазари обаче могат да се похвалят, че са по-малко чувствителни в периоди на рисково избягване и могат да реагират положително на всяко подобрение в настроенията, свързани с митата или продължаващите военни конфликти, добавя екипът на JPMorgan.