Държавните облигации и акциите в САЩ поевтиняха, след като слаб аукцион на държавни ценни книжа подчерта тревогата на инвеститорите относно нарастващото дългово бреме на страната. Тя е катализирана от натиска на Доналд Тръмп за приемане на мащабни данъчни облекчения през долната камара на Конгреса.

Доходността на 30-годишните съкровищни облигации се повиши с 0,11 процентни пункта до 5,096% във вечерната търговия в Ню Йорк, което е най-високото ниво от края на 2023 г. Движението от сряда допринесе за многодневното поскъпване на по-дългосрочните съкровищни облигации. Доходността по облигациите се движи в обратна посока спрямо цените им.

Индексът на акциите S&P 500 се понижи с 1,6%.

Новият прилив на продажби дойде в момент, когато ръководството на републиканците в Конгреса проведе интензивни преговори за придвижване на данъчното законодателство на президента на САЩ до гласуване в Камарата на представителите. Окончателното одобрение се очаква в четвъртък, след като законът преодоля ключово процедурно препятствие в комисията по правилника на Камарата на представителите.

Предложението на Тръмп, което той нарече „голям, красив законопроект“, ще удължи срока на действие на много данъчни облекчения, направени по време на първия му мандат през 2017 г., и според прогнозите на независими анализатори ще увеличи дълга на САЩ с поне 3 трлн. долара през следващото десетилетие.

Председателят на Камарата на представителите Майк Джонсън прекара по-голямата част от деня в сряда, борейки се за гласове и сключвайки сделки със съперничещи си фракции в Републиканската партия. Белият дом също така покани крайнодясната фракция „Свобода“, за да чуе техните опасения в сряда следобед, и изпрати директора на Националния икономически съвет Кевин Хасет да се срещне с други републиканци в Капитолия.

„Срещата беше продуктивна и придвижи топката в правилната посока“, коментира прессекретарят Каролин Ливит за срещата в Белия дом, цитирана от Financial Times.

Разговорите се провеждат само няколко дни, след като Moody's лиши САЩ от последния им останал кредитен рейтинг ААА заради опасения за нарастващия дълг и дефицит.

В сряда САЩ продадоха дълг на своя аукцион за 16 млрд. долара на 20-годишни съкровищни облигации с лихвен процент от 5% - най-високият за 20-годишни облигации на аукцион, откакто този матуритет беше въведен отново през 2020 г.

Първичните дилъри - банките, които са задължени да изкупуват всички облигации, неусвоени от други инвеститори - са закупили 16,9% от предлагането при средно 15,1% по данни на BMO Capital Markets.

„Пазарите наистина нямат апетит тук“, коментира пред FT Пуджа Кумра, стратег по лихвените проценти в TD Securities, визирайки по-дългосрочните ценни книжа. „Особено в случая със САЩ очакваме всички аукциони с дълъг срок на погасяване да бъдат силно контролирани от пазарите“.

Джей Бари, ръководител на отдела за глобална лихвена стратегия в JPMorgan, отбелязва, че „капиталовият пазар най-сетне започва да се събужда за фискалните проблеми, пред които са изправени държавните ценни книжа“.

Повече от 95% от акциите, включени в S&P 500, бяха с отрицателни стойности през деня. Финансовият сектор, секторът на недвижимите имоти и секторът на здравеопазването са най-зле представилите се в индекса.

Спадът беше подсилен от разпродажбата на акции на големи технологични компании, след като производителят на ChatGPT OpenAI заяви, че се е съгласил да купи стартиращата компания за хардуер io на бившия шеф на дизайна на Apple сър Джони Айв за 6,4 млрд. долара. Придобиването разширява залога на OpenAI за алтернативи на смартфоните.

Новината за сделката се появи по същото време, когато бяха обявени резултатите от слабия търг на Министерството на финансите. Акциите на Apple се понижиха с 2,3%, а тези на Amazon, Nvidia и Microsoft спаднаха с повече от 1%. Технологичният индекс Nasdaq Composite се понижи с 1,4%.

Доларовият индекс, който следи курса на американските пари спрямо кошница от равностойни валути, се понижи с 0,6%.