МВФ предупреди САЩ да намали фискалния си дефицит
Призивът идва в момент, когато се засилват опасенията относно плановете на президента Доналд Тръмп за мащабни данъчни съкращения

Високопоставен служител на МВФ призова САЩ да намалят фискалния си дефицит и да се справят с „постоянно нарастващото“ дългово бреме. Призивът идва в момент, когато се засилват опасенията относно плановете на президента Доналд Тръмп за мащабни данъчни съкращения.
„Фискалният дефицит на САЩ е твърде голям и трябва да бъде намален“, коментира Гита Гопинат, първият заместник-управляващ директор на МВФ, пред Financial Times.
Тя също така предупреждава, че най-голямата икономика в света все още е засегната от „много повишена“ несигурност по отношение на търговската политика въпреки „положителните развития“, като например намаляването на митата за Китай от страна на администрацията на Тръмп.
Коментарите на Гопинат следват и решението на Moody's да лиши САЩ от последния им останал непокътнат кредитен рейтинг ААА заради опасения за нарастващия дълг на страната. Предложението на Тръмп за удължаване на данъчните облекчения от 2017 г. след тази година засили притесненията и предизвика безпокойство сред инвеститорите.
Администрацията твърди, че съкращенията - в съчетание с дерегулация - ще се изплатят с по-висок растеж, но нито Moody's, нито финансовите пазари са убедени в това. Рейтинговата агенция заяви миналата седмица, че предложеното законодателство, което Тръмп нарича „големият, красив законопроект“, ще повиши дефицита на САЩ от 6,4% през миналата година до малко под 9% през 2035 г.
Министърът на финансите Скот Бесънт коментира в неделя пред NBC, че понижаването на рейтинга от Moody's е „изоставащ индикатор“, като обвини за фискалната ситуация администрацията на Байдън. Той добави, че настоящата власт е „решена да намали разходите и да развие икономиката“. По-рано той заяви, че ще намали дефицита до 3% до края на мандата на Тръмп.
Но Гопинат отбелязва, че съотношението на дълга на САЩ към БВП „непрекъснато се увеличава“, като добавя: „Би трябвало да имаме фискална политика в САЩ, която да е съобразена с намаляването на дълга спрямо БВП с течение на времето“.
По данни на Бюджетната служба на Конгреса федералният държавен дълг, притежаван от населението, възлиза на 98% от БВП през фискалната 2024 г. в сравнение със 73% десет години по-рано. Въпреки че миналия месец МВФ заяви, че очаква фискалният дефицит на САЩ да намалее тази година, докато приходите от мита нарастват, тези прогнози не отчитат данъчния закон на Тръмп, който си проправя път през Конгреса. По думите на Гопинат Бесънт е бил прав да отправи „ясен призив“ за намаляване на фискалния дефицит.
Тръмп оказва натиск върху републиканците в Камарата на представителите, където той има крехко мнозинство, да подкрепят закона, като твърди, че в противен случай ще се увеличат данъчните сметки на избирателите.
Притесненията за дефицита и понижаването на рейтинга от Moody's доведоха до понижаване на долара и повишаване на доходността на пазара на държавни ценни книжа. Доходността на 30-годишните съкровищни облигации в понеделник се повиши до 5,04%, което е най-високото ѝ ниво от 2023 г. насам.
По-големият дефицит означава, че правителството ще трябва да продава повече облигации в момент, когато чуждестранните и местните инвеститори започнаха да поставят под въпрос стабилността на американския пазар. През април МВФ намали прогнозата си за растежа на САЩ с почти един процентен пункт до 1,8% през 2025 г., като същевременно понижи прогнозата си за глобалния растеж до 2,8%, тъй като включи въздействието на митата на Тръмп.
Оттогава американският президент обяви рязко намаляване на американските налози, като Китай и САЩ се договориха да намалят съответните мита със 115 процентни пункта за 90 дни.
„Митническата пауза с Китай е положително развитие“, казва Гопинат, която приветства и споразумението между САЩ и Великобритания. Но подчертава, че ефективната митническа ставка на САЩ остава много по-висока от тази през миналата година и че високите налози върху Китай само са били само временно спрени.
Данните за БВП за първото тримесечие са били приблизително в съответствие с очакванията на МВФ, казва още тя, като добавя, че те продължават да бъдат трудни за разчитане, тъй като предприятията са бързали да закупят доставки преди въвеждането на митата на Тръмп.
„Ще отнеме известно време, преди ефектът от всички тези събития да се прояви в данните“, предупреждава тя. „Абсолютно положително е, че средните тарифни ставки са по-ниски от тези, които предположихме през април, но има много високо ниво на несигурност и трябва да видим как ще се развият нещата".