Държавният дълг на САЩ се стабилизира след седмица на жестоки продажби
Доходността на 10-годишните американски облигации спадна за първи път от 4 април насам, тъй като инвеститорите изкупуват държавни ценни книжа

Държавният дълг на САЩ се повиши в понеделник, тъй като инвеститорите се насочиха към държавни ценни книжа след разгрома миналата седмица, предизвикан от опасенията за митата на президента Доналд Тръмп.
Доходността на 10-годишните съкровищни облигации, която определя разходите по държавните заеми и е в основата на ценообразуването на финансовите активи в световен мащаб, се понижи с 0,11 процентни пункта в понеделник до 4,38%. По този начин 10-годишните облигации записаха първия си ден на спад на доходността, която се движи обратно пропорционално на цената, от 4 април насам.
До движението в понеделник се стигна, след като през уикенда Белият дом временно изключи смартфоните и другата потребителска електроника от строгите „реципрочни“ мита, които въведе по-рано този месец. Тръмп вече беше спрял повечето от реципрочните мита малко след като те влязоха в сила миналата седмица, но увеличи налозите върху Китай в решение, което засили опасенията за американските технологични компании, които са силно изложени на въздействието на страната.
„Въпреки че несигурността около митата на Тръмп далеч не е приключила, смятаме, че паузата върху ключови технологични продукти показва чувствителност към пазарния стрес от страна на администрацията“, коментира пред Financial Times Улрике Хофман-Бурчарди, главен инвестиционен директор за глобални акции в UBS Global Wealth Management.
Миналата седмица доходността на 10-годишните американски държавни ценни книжа се повиши с около 0,5 процентни пункта в най-голямото си седмично увеличение от 2001 г. насам. Мащабът на разпродажбата на държавни ценни книжа, които обикновено се считат за едно от основните убежища в света, предизвика опасения, че инвеститорите избягват американските активи като цяло.
Някои от тях посочват пред изданието, че натискът върху държавния дълг на САЩ е създал добра възможност за влизане в пазара, като доходността сега е много по-добра, отколкото преди седмица. В същото време държавните ценни книжа обикновено се повишават, когато икономическият растеж се забавя - нещо, което банките на Уолстрийт смятат за възможно.
„Държавните облигации изглеждат много привлекателни тук. Това започва да създава добри възможности за дългосрочните инвеститори. Ако очаквате растежът в САЩ да продължи да намалява, тогава доходността може да бъде много по-ниска занапред“, смята Мохит Митал, главен инвестиционен директор на основните стратегии в облигационния гигант Pimco.
По думите му дори с паузата на реципрочните мита и технологичните изключения Тръмп е „създал среда на изключителна несигурност“.
„Докато не получим повече сигурност, бизнесът и потребителите ще продължат да действат предпазливо. Това ни приближава към рецесия през 2025 г. Това е фундаменталната история за пазара на облигации“, посочва той.
В телевизионно интервю в понеделник Скот Бесънт, министър на финансите на САЩ, заяви, че няма данни за значителни суверенни чуждестранни продажби на американски държавни ценни книжа през миналата седмица.
Това е подкрепено от данните за депозитарите на Федералния резерв на Ню Йорк, които показват, че притежаваните съкровищни облигации в официалния сектор са нараснали слабо през седмицата до 9 април, според Меган Суибър, стратег по лихвените проценти в САЩ в Bank of America.
Инвеститорите на фондовия пазар в САЩ също продължиха да изкупуват акции, след като неотдавнашният спад отдалечи пазара от последните върхове.
Индексът на сините чипове S&P 500 се повиши с 0,8% в понеделник, намалявайки загубите си за 2025 г. до 8,1%. Технологичният индекс Nasdaq Composite се повиши с 0,6%.