Биткойнът може да замени долара като световна резервна валута според Лари Финк
Главният изпълнителен директор на BlackRock предупреди, че нарастващият дълг на САЩ може да застраши долара за сметка на децентрализирани активи като биткойн
&format=webp)
След новината, че американският държавен дълг е надхвърлил 36,2 трилиона долара, главният изпълнителен директор на BlackRock Лари Финк предупреди, че това може бъде една от причините доларът да загуби позицията си на световна резервна валута.
Според него децентрализираните валути като биткойн могат да заменят долара, тъй като световните организации губят доверие в националните валути и търсят независимо решение, съобщава Fortune.
„САЩ се възползваха от това, че доларът служи като световна резервна валута в продължение на десетилетия. Но не е гарантирано, че това ще продължи вечно, обяснява теорията си Финк в писмо до акционерите.
„Откакто часовникът на Таймс Скуеър започна да тиктака през 1989 г., държавният дълг нараства три пъти по-бързо от БВП. Тази година лихвените плащания ще надхвърлят 952 млрд. долара - повече от разходите за отбрана.
До 2030 г. задължителните държавни разходи и обслужването на дълга ще погълнат всички федерални приходи, създавайки постоянен дефицит. Ако САЩ не овладеят дълга си, ако дефицитите продължат да се раздуват, Америка рискува да загуби тази позиция в полза на цифрови активи като биткойн.“, допълва Финк.
Ползите, които САЩ получават от доминиращата позиция на долара на световните финансови пазари са част от причините, поради които политиката на Белия дом може да си позволи да бъде по-оптимистична. Те включват възможността САЩ да се справят с валутните колебания и да постигнат по-ниски разходи по заеми, допълва Fortune.
Много чуждестранни централни банки също държат активи, доминирани от долара, за да издържат на икономически сътресения и да балансират стойността на собствените си валути. По-голямата част от тях се държат в американски държавни ценни книжа - именно този дълг, за който говори Финк, като доларовите активи съставляват около 59% от чуждестранните резерви по света.
Но предимствата, които САЩ получава от господстващото си положение на долара, имат уловка: Чуждестранните правителства и централни банки трябва да имат доверие в кредитоспособността на валутата.
Ако например купувачите на американски държавни ценни книжа започнат да се опасяват, че дългът им няма да бъде изплатен от американското правителство, могат да спрат да ги купуват. Вместо това, както предупреждава Финк, те могат да се насочат към цифрови активи, които не са под контрола на Белия дом. Това, от своя страна, ще понижи стойността на долара и ще ликвидира част от икономическата мощ на САЩ.
„За да бъда ясен, аз очевидно не съм против цифровите активи. Но две неща могат да бъдат верни едновременно: Децентрализираните финанси са изключителна иновация. Тя прави пазарите по-бързи, по-евтини и по-прозрачни.
Тази иновация обаче може да подкопае икономическото предимство на Америка, ако инвеститорите започнат да гледат на биткойна като на по-сигурен залог от долара.“, допълва Финк.
Милиардерът не е единственият загрижен какво може да се случи с нарастващия дълг на САЩ.
Основателят на Bridgewater Рей Далио отправи подобно предупреждение преди няколко седмици, заявявайки, че кризата с националния дълг настъпва „неминуемо“. На конференцията Converge Live в Сингапур той обясни:
„Имаме много сериозен проблем с търсенето и предлагането. Някои хора смятат, че ще се справим, защото сме го правили досега.
Не мисля, че те разбират механиката на дълга.
Какво правите, когато нямате адекватен баланс между търсенето и предлагането?
Може да има преструктуриране на дълга, може да има оказване на натиск върху държавите да купят дълга, да притежават дълга, политически натиск върху държавите. Възможно е да се прекратят плащанията към някои държави хищници по политически причини, може да има монетизиране на дълга.“
За ситуацията, която все още изглежда нереална за някои икономисти - ден, в който САЩ няма да намери кой да купува националния им дълг, Далио препоръчва да погледнат учебниците по история - може би не точно към американските, а към международните примери.
„Ако погледнете какво правят държавите в тази ситуация, ще разберете, че има уроци от историята, които се повтарят. Точно както сме свидетели на политически и геополитически промени, които изглеждат невъобразими за повечето хора, ако просто погледнете историята, ще видите, че тези неща се повтарят отново и отново“, казва Далио.
„Ще бъдем изненадани от някои събития, които ще ни се струват толкова шокиращи, колкото тези, които вече сме виждали.“, допълва той.