По $1 млрд. на ден: Най-богатите в САЩ печелят все повече и се готвят за огромно данъчно намаление
На американските служители със средни доходи ще са необходими 726 години, за да спечелят толкова, колкото най-богатите вече притежават, според Oxfam
&format=webp)
Въпреки пазарните сътресения на Уолстрийт в последните месеци, 10-те най-богати американци са прибавили общо 365 млрд. долара към състоянието си миналата година.
Зашеметяващото увеличение се равнява на печалба от около 1 млрд. долара на ден за тези милиардери, показва нов анализ на Oxfam.
За разлика от тях, през 2023 г. средностатистическият служител зад Океана е печелил малко над 50 000 долара.
Организацията Oxfam установява, че на 10 американски служители със средни доходи ще трябват 726 години, за да спечелят толкова, колкото най-богатите вече притежават, отбелязва CNN.
Резултатите са тревожен сигнал за неравенството в богатството в САЩ и идват в момент, когато републиканците обсъждат скъп законопроект, който според непартийни експерти ще направи богатите още по-богати и ще съкрати близо 1 трилион долара от ключови програми за сигурност.
„Богатството на милиардерите нараства астрономически, докато толкова много обикновени хора се борят да свържат двата края“, казва в доклада Ребека Ридъл, старши ръководител на политиката за икономическа и расова справедливост в Oxfam America.
Илон Мъск е забогатял със 186 млрд. долара
За да определи печалбите, Oxfam измерва очакваните промени в състоянието на милиардерите в Топ 10 на Forbes между края на април 2024 г. и края на април 2025 г.
Илон Мъск, най-богатият човек на планетата и главен изпълнителен директор на Tesla, допринася за малко повече от половината от общото увеличение на богатството, като нетната му стойност е нараснала със 186,1 млрд. долара за този период.
Анализ от миналата есен установи, че Мъск, който е ключова фигура в завръщането на президента Тръмп в Белия дом и негов съветник, е на път да стане първият трилионер в света.
Нетното състояние на главният изпълнителен директор на Meta Марк Зъкърбърг и на наследника на Walmart Роб Уолтън се е увеличили с по 38,7 млрд. долара.
„Оракулът от Омаха“ Уорън Бъфет увеличава богатството си с 34,8 млрд. долара, а друг от наследниците на Walmart – Джим Уолтън с 36,5 млрд. долара.
Някои милиардери, като съоснователите на Google Лари Пейдж и Сергей Брин обаче, са понесли загуби през този период, допълва още CNN.
Oxfam твърди, че републиканският законопроект, който е законодателен приоритет на Тръмп, допълнително ще накърни правата на обикновените хора в полза на най-богатите. „Ставаме свидетели на създаването на данъчен кодекс, който ще доведе до появата на първия трилионер в света“, допълват авторите на доклада.
Някои призовават за борба с неравенството чрез налагане на данък върху богатството на ултрамилионерите и милиардерите. Oxfam установява, че 3% данък върху богатство над 1 млрд. долара би събрал 50 млрд. долара само от 10-те най-богати американци - достатъчно, за да се осигурят хранителни помощи за една година напред на 22,5 млн. души.
Разбира се, облагането на богатството би било голямо предизвикателство, отчасти защото е трудно да се оцени нетната стойност. А някои юристи поставят под въпрос дали данъкът върху богатство изобщо е конституционен.
За кого е „лъвският пай“
Законодателите обсъждат дали и как да удължат срока на действие на Закона за намаляване на данъците и създаване на работни места от 2017 г., подписан от Тръмп.
Проектозаконът, който беше придвижен в Камарата на представителите, ще направи постоянни по същество всички данъчни облекчения за доходите на физическите лица от закона от 2017 г. и временно ще намали данъците върху допълнителните заплащания като извънредния труд.
Според нов анализ на непартийната Бюджетна служба на Конгреса (CBO) законът, известен като „Закон за един мащабен и прекрасен законопроект“, ще увеличи средно средствата за домакинствата в САЩ. Тези печалби обаче няма да бъдат разпределени равномерно.
Средствата на домакинствата ще намалеят с 4% през 2033 г. за 10% от хората с най-ниски доходи, установява CBO. За разлика от тях, 10% от хората с най-високи доходи ще спечелят 2% през този период поради по-ниските данъци.
Според анализ на бюджетния модел на Penn Wharton законодателството ще увеличи икономическата продукция на страната, измерена чрез брутния вътрешен продукт (БВП), с 0,5 % за 10 години и с 1,7 % за 30 години.
Тези икономически ползи ще бъдат подхранвани от по-големи спестявания и предлагане на работна ръка, стимулирани от по-слаба мрежа за социална сигурност.
Според анализа печалбите от законопроекта ще са непропорционално големи за богатите. 10% от хората с най-високи доходи ще получат около две трети (65%) от общата стойност, докато домакинствата от най-ниските 20% ще загубят около 1035 долара през 2026 г. поради съкращаването на Medicaid, ваучерите за храна и други промени.
Кент Сметърс, професор по бизнес икономика и публична политика в Wharton School към Университета в Пенсилвания, коментира пред CNN, че най-богатите 10% от домакинствата ще получат данъчни облекчения на стойност около 3,1 трилиона долара за 10 години. Сметърс, който ръководи бюджетния модел Penn Wharton, отбелязва, че данъчната система на САЩ е „много прогресивна“, като една и съща група плаща около 70% от всички федерални данъци върху доходите и заплатите.
Сенаторът от Демократическата партия Елизабет Уорън от Масачузетс определи законопроекта като „подарък“ за богатите. „Доналд Тръмп и републиканците в Конгреса се опитват да прокарат огромни данъчни облекчения за най-богатите американци - милионери и милиардери, които с всеки изминал ден стават все по-богати. Милиардерите не се нуждаят от още една почивка, а работещите хора“, заяви Уорън за CNN.
Белият дом обаче твърди, че бюджетните приоритети на Тръмп ще помогнат на американците да просперират, като продължат постиженията от първия му мандат.
„Неравенството в богатството в САЩ всъщност намаля за първи път от десетилетия насам по време на първия мандат на президента Тръмп благодарение на неговата икономическа програма за намаляване на данъците, дерегулация, местно производство на енергия и мита“, заяви говорителят на Белия дом Куш Десаи за CNN.
„Единният, мащабен, прекрасен законопроект заключва много от тези успешни политики, включително историческото намаляване на данъците през първия мандат на президента Тръмп, за да възстанови отново просперитета.“, допълва говорителят.
Още едно солено намаление на данъците
Дебатът се разгорещява в момент, когато се засилва загрижеността за американския дълг от 36 трл. долара.
В петък Moody's Ratings понижи перфектния кредитен рейтинг, който държи за Съединените щати от 1917 г., поради опасения от рязкото нарастване на държавния дълг през последното десетилетие и високите съотношения на лихвените плащания.
Белият дом твърди, че законопроектът за данъците ще помогне за преодоляване на тези опасения с намаляване на разходите.
Каролин Ливит, прессекретар на Белия дом, заяви в понеделник, че мащабното законодателство няма да увеличи дефицита.
Въпреки това в решението си за понижаване на рейтинга Moody's заяви, че „не вярва, че съществени многогодишни намаления на задължителните разходи и дефицита ще бъдат резултат от сегашните разглеждани фискални предложения“.
По същия начин Комитетът за отговорен федерален бюджет, група за фискален надзор, предупреждава, че законопроектът „ще увеличи значително дефицита в близко бъдеще“, като увеличи държавния дълг с още 3,3 трилиона долара за 10 години, включително лихвите.
Ако временните разпоредби станат постоянни, сумата ще нарасне до 5,2 трилиона долара. „Това допълнително заемане на средства в краткосрочен план може да доведе до инфлация и да повиши лихвените проценти“, пише в Комитетът за отговорен федерален бюджет, допълва CNN.