Според последния годишен доклад за неравенството на Oxfam богатството на милиардерите е нараснало до „невъобразими” нива през 2024 г., като най-богатите хора в света все повече се възползват от наследството и връзките си с влиятелни личности.

Комбинираното богатство на най-заможните хора в света се е увеличило от 13 на 15 трилиона долара само за 12 месеца, съобщава световната благотворителна организация, цитирана от CNBC. Това е второто по големина годишно увеличение на богатството на милиардерите, откакто Oxfam води статистика.

В същото време броят на хората, живеещи в бедност, почти не се е променил от 1990 г. насам, съобщава организацията, позовавайки се на данни на Световната банка. Най-богатият 1% от хората притежава близо 45% от цялото богатство, докато 44% от хората живеят под линията на бедност от 6,85 долара на ден.

Тъй като богатството на най-богатите хора в света се увеличава с по-бързи темпове, отколкото се предвиждаше досега, Oxfam очаква до десет години да има поне петима трилионери.

„Завладяването на световната икономика от малцина привилегировани достигна висоти, които някога се смятаха за невъобразими“, коментира изпълнителният директор на Oxfam International Амитабх Бехар. „Неуспехът да се спрат милиардерите ще роди скорошни трилионери. Не само, че темповете на натрупване на богатство от тях се ускориха три пъти, но и тяхната власт също се увеличи“.

Докладът подчертава увеличаването на „незаслуженото богатство“, като показва, че 60% от парите на милиардерите сега идват от наследство, монопол или чрез връзки.

Защо богатите продължават да стават все по-богати

Докладът на Oxfam „Takers Not Makers“ се появява в момент, когато милиардерът Доналд Тръмп се завръща в Белия дом, а 3000 лидери от над 130 държави се подготвят за участие в годишната среща на Световния икономически форум в Давос.

Илон Мъск, главен изпълнителен директор на Tesla и близък съюзник на републиканеца, е напът да стане първият трилионер в света до 2027 г., според доклад на Informa Connect Academy. Понастоящем стойността на богатството му е около около 440 млрд. долара, сочи индексът на милиардерите на Bloomberg.

Отиващият си президент на САЩ Джо Байдън тази седмица предупреди за възхода на „олигархията, която се оформя в Америка, на изключително богатство, власт и влияние“.

„Хората трябва да могат да печелят толкова, колкото могат, но да играят по същите правила, да плащат справедлив дял от данъците си“, каза Байдън в прощалното си обръщение.

Oxfam призовава правителствата да се ангажират да гарантират, че доходите на горните 10% не са по-високи от тези на долните 40% в световен мащаб. Според благотворителната организация световните икономически правила трябва да бъдат коригирани, за да се даде възможност за разбиване на монополите, а корпоративното регулиране и глобалните данъчни политики трябва да бъдат адаптирани, за да се гарантира, че богатите плащат справедливия си дял.

Парите, които постъпват в банковите сметки на свръхбогатите, вместо така необходимите инвестиции в учители и лекарства, са „лоши не само за икономиката - те са лоши за човечеството“, казва Бехар от Oxfam и добавя:

„Толкова много от т.нар. „самоусъвършенстващи се“ всъщност са наследници на огромни богатства, предавани от поколения наред с незаслужени привилегии. Необлагането на милиарди долари наследство е оскърбление за справедливостта, което затвърждава една нова аристокрация, в която богатството и властта остават в ръцете на малцина“.