Имоти, акции, злато: В какво ще инвестират най-богатите през 2025 г.
Между 2015 г. и 2024 г. колективното богатство на милиардерите се е увеличило със 121% до 14 трилиона долара, според новия годишен доклад на UBS
Никога не е късно да станеш милиардер.
Но според десетия годишен доклад на UBS „Амбициите на милиардерите“, последните 10 години са били особено силни за най-богатите хора на планетата.
Въз основа на отговорите на 2682 анкетирани милиардери докладът установява, че между 2015 г. и 2024 г. колективното им богатство се е увеличило със 121% до 14 трилиона долара, съобщава Fortune.
За същия период индексът MSCI AC World, проследяващ ръста на големите и средните компании в 23 развити пазара, отбелязва ръст от едва 73%.
Но не натрупването на богатство е най-забележителното.
Според Дженифър Габриели, ръководител на групата за решения за свръхвисока нетна стойност на UBS, която ръководи създаването на доклада, вниманието на инвеститорите трябва да бъде привлечено от това, което милиардерите възнамеряват да направят с печалбата си през следващата година.
„Те са в бизнеси и индустрии, които управляват ако не от поколения, то със сигурност от десетилетия, където смятат, че имат специфично предимство“, казва Габриели, която ръководи и новосъздадения обединен глобален банков екип на UBS.
„И дори след като се освободят от тези активи, когато започнат да инвестират, те продължават да инвестират в това, което познават най-добре.“, допълва експертът.
Според доклада има три области, в които милиардерите планират да инвестират в следващите 12 месеца.
Недвижими имоти
Те са класът активи с най-голям интерес от милиардерите.
Макар че според съобщенията богатите семейства искат да продадат търговските си имоти, докладът показва, че 19% от анкетираните планират „значително“ да увеличат експозицията си, като 33% от ще инвестират в имоти в Северна и Южна Америка; 27% в Азиатско-тихоокеанския регион и 10% в Европа, Близкия изток и Африка.
Облигации и акции на развитите пазари
В допълнение към 9% от анкетираните, които са заявили, че значително ще увеличат експозицията към облигации на развитите пазари, 26% възнамеряват леко да увеличат експозицията си, а само 1% са заявили, че значително ще намалят инвестициите. 42% от анкетираните заявяват, че ще инвестират в акции на развитите пазари.
Злато и благородни метали
На трето място, 7% от анкетираните значително ще увеличат експозицията си към редки метали, които обикновено се разглеждат като хеджиране по време на нестабилност. 33% ще увеличат леко експозицията си.
„Това може да отразява опасенията от повишен геополитически риск и оценките на капиталовите пазари“, се посочва в доклада.
Интересното е, че макар почти толкова милиардери да планират да увеличат експозицията си към директни дялови инвестиции (38%), които напоследък са любими на инвеститорите, 20% планират да намалят експозицията си.
Важно е да се отбележи, че тъй като милиардерите продължават да постигат победи на пазара, богатството, което предават на наследниците си, вероятно също ще се увеличи.
Докато през последното десетилетие милиардерите от няколко поколения са наследили 1,3 трилиона долара, според доклада се очаква през следващите 15 години те да наследят 6,3 трилиона долара.
„Това е повече от прогнозираното през 2023 г.“, се посочва в доклада, „защото повече милиардери са достигнали 70-годишна възраст и стойността на активите се увеличава“.