Няма кой да управлява състоянието на европейските милиардери
Липсата на квалифицирани финансови служители, които да управляват милиардите в семейните компании на най-заможните фамилии, остава предизвикателство преди Големия трансфер на богатство
Европейските фамилии с изключително висока нетна стойност се стремят бързо да подредят активите си в навечерието на Големия трансфер на богатство.
Най-голямото предизвикателство пред предаването на състоянието им обаче остава липсата на квалифицирани финансови служители, които да управляват милиардите им.
Нов доклад на HSBC Global Private Banking и Campden Wealth разглежда състоянието на европейските семейни офиси, като се изследват общо 101 с общо богатство на стойност 136 млрд. долара. Ключовите проблеми при тях са осигуряване на висока възвръщаемост и внедряването на инструменти с генеративен изкуствен интелект, съобщава Fortune.
Най-голямата пречка обаче е намирането на подходящи хора, които да управляват състоянието им.
36% от богатите респонденти в проучването казват, че има ограничен набор от налични таланти с подходящи лични умения за управление на техните активи. 32% казват, че трудно намират лидери с подходящи умения.
Управлението на семеен офис може да бъде доходоносна дейност. Проучването показва, че най-добре платените главни изпълнителни директори на семейни офиси получават 500 000 долара (476 000 евро) годишно, въпреки че средната заплата е 288 000 долара (274 600 евро).
Макар и атрактивни, тези цифри не се сравняват благоприятно с други инвестиционни длъжности на. Компанията за подбор на изпълнителни директори Heidrick & Struggles установява, че средната заплата на изпълнителните директори, подкрепяни от частни капитали, е 447 000 долара (426 000 евро). В същото време най-нископлатените изпълнителни директори на семейни офиси печелят само около 120 000 долара (114 000 евро) годишно.
Семействата с активи над един милиард долара плащат на своите изпълнителни директори само 370 000 долара (353 000 евро) средно годишно като основна заплата и 88% бонус. Базовата стойност представлява по-малко от 0,037% от състоянието им.
В доклада се казва още, че в стремежа си да привлекат таланти, семейните офиси се обръщат към допълнителни стимули, за да привлекат най-добрите таланти. Повечето предлагат дискреционен бонус за постигнати резултати, а малцинство - възможности за съвместни инвестиции или дял от генерираните печалби.
В миналото семейните офиси са използвали престижа си, за да набират лидери, които са привличани и от по-малката структура. Обикновено броят на служителите им е едноцифрен, което позволява на всеки да има определено въздействие. Те също така са склонни да привличат наследници, които искат да продължат тяхната активна корпоративна дейност.
Съществуват обаче опасения, че тези фактори вече нямат същата притегателна сила за несемейните членове на компаниите. В същото време по-младите поколения все по-малко се интересуват от запазването на наследството на родителите си, а повече от изграждането на свое богатство.
„Мисля, че ще има недостиг на хора, които да управляват семейни офиси. Членовете на фамилиите, които са родени през 60-те години и са управлявали семейния офис в продължение на 15 или 20 години, вече се пенсионират.
Много от следващите поколения ще искат да се занимават със собствени неща и набирането на персонал ще става все по-трудно. Кой ще запълни празнината? Семейните офиси ще бъдат принудени да привличат повече професионални служители от финансовите институции и културата им ще се промени.“, коментира в доклада основател на семейна компания в Обединеното кралство.
Един от главните изпълнителни директори на семейни офиси обаче споделя, че претоварването с изисквания за съответствие и регулации в по-големите инвестиционни посредници кара все повече инвестиционни мениджъри да обмислят преминаване към по-малки семейни офиси.
На този фон, наемането на несемеен персонал за управление на семейните офиси нараства, тъй като бейби бумърите предават своите компании на следващото поколение. Това от друга страна може да спести тежката битка за наследяване на богаството, която все по-често включва множество братя и сестри, и дори братовчеди, които са законни наследици на един и същ основател.
„Сред следващите ни поколения има седем братовчеди, потомци на трима братя и сестри. Всички или някои от тях ще продължат семейния бизнес. Не съм сигурен колко добре ще работят заедно, ако на практика седем членове на семейството се конкурират за висшата длъжност.“, допълва основателят на семейна компания от Великобритания.