От J.P. Morgan до Apollo: Икономистите размахват червен флаг за все по-голяма вероятност от рецесия в САЩ.

На този фон, богатите американци предприемат ключови действият, поверявайки парите си в ръцете на по-уравновесена власт - Швейцария, където откриват инвестиционни сметки и масово изкупуват злато.

„Това се случва на приливи“, коментира пред NBC News Пиер Габрис, главен изпълнителен директор на швейцарската консултантска компания Alpen Partners International.

„Когато бившият президент Барак Обама беше избран, видяхме голяма вълна. След това дойде пандемията. Сега митата предизвикват нова вълна.“

Икономиката на САЩ е в хаос, откакто президентът Тръмп наложи удари върху международната търговия. Неговият „Ден на Освобождението“ на 2 април обяви базово 10% мито върху всички стоки, внасяни в Америка, припомня Fortune. Най-големият чуждестранен съперник на Тръмп, Китай, получи най-жесток удар: мита до 145%.

Изплашените инвеститори бързо разпродадоха акции и американски държавни ценни книжа, което доведе до елиминиране на световните акции за 10 трилиона долара, преди Тръмп да „спре“ някои от тарифите си на 9 април.

Вместо да разпродават при спад или да се опитват да определят времето на пазара, заможните американци диверсифицират портфейлите си и залагат на една от най-сигурните и стабилни икономики в света: Швейцария.

Защо Швейцария е толкова атрактивна

Швейцарската частна банка Pictet съобщи пред NBC News, че отчита „значителен ръст“ на исканията на клиенти от САЩ. Други финансово-консултантски компании като Alpen Partners International, също се радват на бизнес от Северна Америка. Всичко това е част от плана на клиентите да „деамериканизират“ инвестициите си - и Швейцария с радост ще приеме парите им, допълва Fortune.

Европейската държава се е превърнала във финансово убежище по няколко причини: политиката ѝ често е неутрална, икономиката е стабилна, а валутата надеждна.

Американските инвеститори могат да внасят в своите швейцарски банкови сметки в швейцарски франкове, като има и други варианти на валути - евро и долари. Но стабилното платежно средство на Швейцария може да бъде предпочетено, тъй като стойността на долара отслабва - франкът исторически набира стойност както спрямо еврото, така и спрямо щатския долар.

Инфлацията в Швейцария също е сравнително ниска, а правителството традиционно не се намесва.

Неутралната държава е известна и със складовете и рафинериите си за злато, които американските инвеститори могат да закупят със своите швейцарски банкови сметки.

Физическото злато е популярна инвестиция по време на пазарната нестабилност заради непоклатимата си стойност. То дори изпревари индекса S&P 500 по време на бурния месец март.

„Статутът на златото като сигурно убежище не е отслабнал“, коментира пред Fortune Лина Томас, анализатор на суровини в Goldman Sachs. Вследствие на пазарна несигурност, като например митата на Тръмп, цените могат да спаднат, преди бързо да се възстановят. „След което очакваме да видим рязко увеличение на търсенето на злато“.

Трудно ли е да прехвърлиш парите си

Откриването на банкова сметка в Швейцария е сравнително лесно, но процесът е свързан със строги закони за разкриване на информация в САЩ.

Американските граждани трябва да докладват за сметките си на данъчната служба чрез Доклада за чуждестранните банкови и финансови сметки.

Швейцарските банки също трябва да проверяват миналото на клиентите си, за да се уверят, че спазват разпоредбите за борба с изпирането на пари.

Запаси от тоалетна хартия и свити разходи – страхът от рецесия удря всички

От края на миналата година гражданите на САЩ се подготвяха за неизбежните мита на президента Тръмп, като се запасяваха с продукти от първа необходимост; един от всеки трима американци планираше да купи повече стоки, като 39% посочиха страха от митата като основен мотив, според проучване на CreditCards.com за 2024 г.

Тоалетната хартия е на първо място в списъка, следвана от нетрайни храни, медицински консумативи и лекарства без рецепта.

Дори поколението Z започна да изоставя финансовите си навици за внезапни покупки без необходимост, нещо повече - младите хора започват да се превръщат в двигател на тенденцията за пестеливост.

„В момента има много икономическа несигурност“, казва потребителят на TikTok @whatshesaves, като добавя, че се справя с дългове на стойност 9000 долара.

„Всъщност се опитвам да тръгна на това пътешествие, за да елиминирам колкото се може повече неща от живота си, да живея по-съзнателно, а не просто да пазарувам.“, допълва потребителят.