След като катедралата „Нотр Дам“ в Париж изгаря почти до основи през 2019 г., на Франция ѝ отнема пет години, за да възстанови емблематичната сграда. Възстановяването ѝ в дигитален формат обаче би било далеч по-бързо – идея, която днес официално се превръща в реалност, пише Euronews.

Президентът на Microsoft Брад Смит обяви в понеделник, че компанията работи за създаването на дигитален близнак на катедралата от 1345 г. Проектът се осъществява в партньорство с Френското министерство на културата и стартъпа Iconem, специализиран в 3D дигитализацията на исторически обекти.

Целта е да се запази всеки детайл от „Нотр Дам“ – не само архитектурното наследство, но и културното.

„Да се съхрани завинаги в дигитален формат всяка подробност от ‘Нотр Дам’, така че структурата, историята и символиката да останат защитени и достъпни за поколения напред“, пише Смит в свой официален блог пост.

Създаденият дигитален двойник ще бъде дарен на френската държава и ще бъде използван както от специалисти по реставрация, така и като експонат в бъдещия Musée Notre Dame de Paris – нов музей, посветен на катедралата.

Проектът все още няма обявен бюджет, но според Смит реализацията ще отнеме поне една година и ще струва няколко милиона долара.

Но инициативата не се изчерпва само с „Нотр Дам“. Microsoft цели да дигитализира и над 15 хиляди сценографски макета от спектакли в Opéra National de Paris, датиращи от 1800 до 1914 г., както и милиони артефакти от други водещи френски културни институции.

Това изглежда като поредната стъпка в стратегията за глобализация на компанията, след като по-рано през същата година беше създадено и дигитално копие на базиликата „Свети Петър“ във Ватикана.

Целта е колекциите да станат достъпни за възможно най-широка аудитория чрез интерактивни преживявания на платформите на Microsoft.

Заедно с дигитализацията на културата, Microsoft обяви, че ще разшири иновационния си център в Страсбург като част от усилията си за подкрепа на развитието на европейските езици в AI моделите.

Към момента Windows поддържа 90 езика, включително 24-те официални на ЕС, както и баски, каталунски, галисийски и люксембургски. Сега целта е обогатяване на многоезичния корпус със звукови записи и текстове от GitHub, които ще бъдат споделяни чрез платформата Hugging Face.

Подходът е част от инициативата European Digital Commitments – стратегическия план на Microsoft за инвестиции в облачна и AI инфраструктура, устойчив дигитален подход и киберсигурност, както и за насърчаване на европейската дигитална самостоятелност.

Инициативата на Microsoft се появява в момент, когато ЕС прави опити да намали зависимостта си от големите технологични компании, като изгражда собствени модели за изкуствен интелект и облачни системи.

Сътрудничеството между MOIC (Министерството на културата на Франция), GitHub и Hugging Face цели именно това – да предостави на европейската технологична екосистема собствена база от данни и инструменти, с които да може да се представи на глобалната сцена.