Когато всичко пропада, Макрон има Нотр Дам. Ще може ли обаче да заслепи световните лидери с откриването ѝ?
Старинната парижка катедрала е възстановена в предишния си блясък. Церемонията по повторното ѝ откриване в събота трябваше да бъде триумфът на френския президент, но идва в най-сложния момент за страната
Когато всичко друго се провали, Еманюел Макрон осъзнава, че може да парадира с пищността и церемонията на Франция. Той също така знае, че ако има човек на световната сцена, който ще го похвали, това е Доналд Тръмп.
Затова няма по-перфектен момент, само три дни след падането на неговото тримесечно правителство на фона на най-тежката политическа криза във Франция от едно поколение, да покаже какво прави страната му най-добре, пише Politico.
Парижката катедрала Нотр Дам от 14-ти век, сериозно повредена при пожар преди почти шест години, е възстановена в предишния си блясък. Новоизбраният президент на САЩ предприе първото си пътуване след изборната победа, за да присъства на церемонията по повторното откриване на катедралата по-късно в събота.
„Президентът Еманюел Макрон свърши чудесна работа, като гарантира, че Нотр Дам е възстановена до пълното си ниво на слава, дори повече“, написа Тръмп в своята платформа Truth Social.
Светът е много по-различен, откакто Тръмп за първи път встъпи в длъжност като президент на САЩ през януари 2017 г., а Макрон се изкачи като лидер на Франция четири месеца по-късно. Русия започна война срещу Украйна; Израел е въвлечен в кървав конфликт; Обединеното кралство напусна ЕС. Политическата система на Франция сега е парализирана, с крайната десница, готова за власт, докато популярността на Макрон пропада.
Френският президент обаче е умел в това да използва френските паради, когато времената са трудни, както и в това да фамилиарничи с Тръмп, пише още Politico.
Макрон побърза да поздрави Тръмп за победата му миналия месец, дори преди тя да бъде потвърдена. Сега той се надява да използва близостта си с американския си колега, за да го убеди, че той е европеецът, когото трябва да слуша.
Според Politico лагерът на Тръмп смята Макрон за по-добре позициониран да управлява връзките с Тръмп, отколкото други лидери на НАТО - включително германският канцлер Олаф Шолц и канадският лидер Джъстин Трюдо.
„Изглежда Тръмп не презира Париж с интензитета, с който презира ЕС или Германия“, казва пред Politico републикански експерт по външна политика, работещ с преходния екип на Тръмп.
Все пак посещението на новоизбрания американски президент във Франция идва в момент на невероятно предизвикателство за Макрон. Страната е потопена в една от най-значимите си политически кризи в новата история след грешната преценка на Макрон при свикването на предсрочни избори през лятото. Това му коства контрола над Националното събрание, доведе до застой в парламента и до първия вот на недоверие срещу френски премиер от 1962 г. насам.
„Макрон има предимство пред други европейски лидери, но той рискува да изглежда слаб в очите на Тръмп поради проблемите у дома“, казва Мишел Дюкло, бивш френски посланик и старши сътрудник в Института Монтен.
„Рискът за Макрон е Тръмп да го сметне за губещ. Това би било смъртоносно за него и мисля, че френският президент ще се опита да изкорени този риск“, добавя Дюкло.
Докато десетки световни лидери се стичат за събитието в Париж, то също така ще бъде тест за способността на Европа да демонстрира единност. Борейки се с вътрешни разделения и други рухнали правителства, ЕС до голяма степен възприе изчаквателен подход към Тръмп 2.0.
Това дава възможност отделните европейски държави да следват свои собствени външнополитически линии с Тръмп, вместо да останат единни.
Към момента изборът на Тръмп на водещите фигури в администрацията му дава малко яснота за това, което предстои, особено по отношение на Украйна. Неговият екип включва хора като Майк Уолц като съветник по националната сигурност и Марко Рубио като държавен секретар - и двамата смятани за ястребови настроени спрямо Русия и силно пронатовски.
Други фигури обаче - като Пийт Хегсет, номиниран за министър на отбраната, и новоизбраният вицепрезидент Джей Ди Ванс - критикуваха НАТО и призоваха за съкращаване на помощта от САЩ за Украйна.
Френското президентство потвърди в петък, че украинският президент Володимир Зеленски също ще присъства на откриването на Нотр Дам. Макрон ще се срещне отделно първо със Зеленски и след това с Тръмп следобед преди церемонията.
Какво обаче може да им обещае в сегашната ситуация?
Преди вота на недоверие в сряда министърът на отбраната на Франция Себастиен Лекорню предупреди, че липсата на бюджет ще попречи на планираното увеличение от 3,3 милиарда евро на военните разходи на Франция.
След като Тръмп отправи шумни призиви към Европа да поеме повече от цената на войната в Украйна, а Зеленски призова за активизиране на усилията за предотвратяване на колапса на страната му, дупката в сърцето на администрацията на Макрон изглежда идва в най-лошия момент.
„Политическата нестабилност на Франция е проблем, особено за нейното влияние в Европа“, казва пред CNBC Джорджина Райт, анализатор в мозъчния тръст Institut Montaigne, добавяйки, че европейските партньори са притеснени от приноса на Франция по отношение на оборудването за Украйна.
В крайна сметка Франция, единствената ядрена сила на Европейския съюз, е без управление, точно когато Русия е в офанзива, а Европа се опитва гласът ѝ да бъде чут на фона на китайско-американското съперничество.
На този фон пищната церемония по отварянето на катедралата Нотр Дам едва ли ще донесе на Макрон очаквания триумф.