Бернар Арно влиза в политическия елит на Франция
Най-богатият гражданин на Републиката е избран за член на секцията по политическа икономика, статистика и финанси в Академията за морални и политически науки
Основателят и главен изпълнителен директор на LVMH Бернар Арно официално стана член на Академията за морални и политически науки във Франция - една от най-уважаваните академични общности в страната.
Академията се състои от 50 членове в шестте секции, разделени на: философия; морал и социология; право; политическа икономика, статистика и финанси; история и география; и обща селекция.
Арно, който е най-богатият човек във Франция, е избран с 27 гласа за член на секцията по политическа икономика, статистика и финанси, съобщава Euronews. Той заменя Дени Кеслер, бизнесмен, който заемаше поста главен изпълнителен директор на SCOR SE, една от най-големите презастрахователни компании във Франция, до смъртта си през 2023 г.
Въпреки че Арно успешно спечели мястото си в Академията, от общо 40 гласували, петима се въздържаха, а двама гласуваха против.
Академията съществува под патронажа на президента на Републиката. Към Бернар Арно в неговата секция се присъединяват други ключови бизнес лидери във Франция, като Мишел Пебо, бивш главен изпълнителен директор на BNP Paribas, и носителят на Нобелова награда за икономика Жан Тирол.
Като част от Академията милиардерът ще има право на глас по отношение на влиянието на институцията върху френската политика. Нейната мисия, както е определена от закона, е „да допринася на нестопанска основа за подобряването и влиянието на литературата, науката и изкуствата“.
За Арно новата длъжност е положителна новина след бурната седмица, в която той свидетелства пред съда в рамките на разследването срещу Бернар Скуарчини, ръководител на френската разузнавателна служба по времето на Никола Саркози, по обвинения в корупция, незаконно наблюдение и търговия с влияние.
Обвиненията са, че бившият началник на разузнаването е използвал пълномощията си в областта на сигурността за лични цели, като е шпионирал за LVMH, докато е работил като частен изпълнител по сигурността между 2013 и 2016 г. Арно отрича да е знаел за тази схема.
През 2021 г. LVMH плати 10 млн. евро за уреждане на наказателни разследвания във връзка с работата на Скуарчини по предоставяне на поверителна информация на най-големия конгломерат за луксозни стоки.
75-годишният Арно отдавна е обект на медийно внимание като най-богатия човек във Франция и човекът, който разрасна LVMH до компания на стойност 300 млрд. евро, откакто помогна за основаването ѝ през 1987 г.
Все още не е ясно кой ще го замени в управлението, когато той евентуално се оттегли от поста си. От петимата му наследници тримата най-големи засега имат най-реални шансове да се борят за поста. 32-годишният Александър предизвиква интерес, след като миналия месец беше назначен за зам.-изпълнителен директор на Moët Hennessy.
„Идеята е, че Александър ще бъде много близък втори“, заяви източник, близък до семейството, пред Financial Times. Предполагаемият план е в началото той да работи заедно с настоящия финансов директор на LVMH Жан-Жак Гион.