Доналд Тръмп призова американските компании да спрат да публикуват тримесечни финансови резултати, като добави, че преминаването към отчети два пъти годишно ще им спести средства и ще позволи на мениджърите да се съсредоточат върху управлението на бизнеса си.

Президентът на САЩ направи този призив в публикация в социалната си мрежа Truth Social в понеделник, противопоставяйки стандартната практика в САЩ на това, което описа като по-дългосрочен подход на Китай.

Повечето публично търгувани компании в САЩ са длъжни да подават тримесечни и годишни отчети до Комисията по ценните книжа и борсите (SEC), известни съответно като формуляри 10-Q и 10-K.

„При условие на одобрение от SEC, компаниите вече не трябва да бъдат принуждавани да ‘докладват’ на тримесечна база… а вместо това да докладват на ‘шестмесечна база’“, написа Тръмп.

„Това ще спести пари и ще позволи на мениджърите да се съсредоточат върху правилното управление на своите компании.“

Той добави: „Чували ли сте някога твърдението, че ‘Китай управлява компаниите си с визия за 50 до 100 години, докато ние управляваме нашите на тримесечна база??? Не е добре!!!’“

Въпреки коментарите на Тръмп за Китай, компаниите там имат изисквания за отчитане, които са подобни на американските, ако не и по-строги. Китайските компании трябва да подават тримесечни отчети за приходите, както и полугодишни и годишни отчети, отбелязва CNBC. Компаниите, листвани на борсата в Хонконг, обаче се отчитат само на всеки шест месеца.

Предложението на Тръмп би било в по-голямо съответствие с практиките в Обединеното кралство и Европейския съюз, където компаниите са длъжни да подават полугодишни отчети, но могат да издават и тримесечни, ако желаят.

Смисълът на тримесечните отчети е била поставяна под въпрос и преди. В статия от 2018 г. за The Wall Street Journal Уорън Бъфет от Berkshire Hathaway и главният изпълнителен директор на JPMorgan Chase Джейми Даймън се застъпиха за премахване на тримесечните прогнози, но не и на отчетите за печалбите.

По-рано тази година суверенният фонд на Норвегия предложи преминаване към полугодишно отчитане, като се аргументира, че удължаването на времевата рамка ще позволи на компаниите да се съсредоточат върху дългосрочния план.