Мамдани се нанася в Gracie Mansion – историческото имение на кметовете на Ню Йорк
Досега той и семейството му живееха в квартал Астория, населен предимно с представители на средната класа и известен с многобройни имигрантски общности и ресторанти с международна кухня
,fit(1001:538)&format=webp)
Зохран Мамдани ще живее в Gracie Mansion, историческото имение в Манхатън, възприемано като дом за кметовете на Ню Йорк.
Сградата, датираща от 1799 г., е служила като резиденция на повечето градоначалници от Втората световна война насам.
Но самият Мамдани, за когото достъпното жилищно настаняване беше централен въпрос по време на кампанията, обаче не потвърди, че ще живее там след победата си през ноември, отбелязва BBC.
„Това решение беше продиктувано от безопасността на семейството ни и от важността да се посветя изцяло на изпълнението на програмата за достъпни жилища, за която гласуваха нюйоркчани“, заяви новият кмет в понеделник.
Досега той и семейството му живееха в квартал Астория, район Куинс, населен предимно с представители на средната класа и известен с многобройни имигрантски общности и ресторанти с международна кухня.
„Към Астория: благодарим ви, че ни показахте най-доброто от Ню Йорк. Макар че вече не живея там, Астория винаги ще живее в мен и в работата, която върша.“, допълва в изявлението си Мамдани.
По време на кампанията си той обвърза основната си платформа – замразяване на наемите, със собствената си ситуация. Но конкурентите му, основно бившият губернатор на Ню Йорк Андрю Куомо, го разкритикуваха остро, че заема жилище под наем, въпреки че произхожда от известна фамилия. Майка му е режисьорката Мира Наир, а баща му, Махмуд Мамдани, е професор в Колумбийския университет, допълва BBC.
Не всеки кмет е избирал да живее в Gracie Mansion.
Майкъл Блумбърг, милиардерът предприемач и основател на едноименната финансова и медийна компания, остана в собствения си дом в Манхатън по време на трите си мандата, които приключиха през 2012 г. Според него резиденцията трябва да бъде място за публични градски функции, като настоя за основен ремонт на остарялата сграда.
Когато Мамдани се нанесе, около встъпването му в длъжност на 1 януари, той ще се озове в обстановка, много различна от скромното му жилище в Астория, допълва BBC.
С масленожълтата си фасада, зелените капаци на прозорците и бели парапети, Gracie Mansion е като сватбена торта над града. Долният етаж на имението е декориран в духа на епохата, в която е построено. Според информациите, разполага с пет спални, както и със засилена охрана, за да защитава кмета и семейството му.
Някои жители твърдят, че имението има свръхестествени обитатели.
Чарлийн МакКрей, съпругата на бившия кмет Бил Де Блазио, преди време разказа пред репортери, че понякога вратите се отваряли и затваряли сами, а дъските на пода скърцали зловещо. „Не ме интересува какво казват другите. Има призраци там, човече.“, казва Ерик Адамс през 2022 г.
Настоящият апартамент на Мамдани е с регулиран наем, което означава, че градът определя ограничения колко могат да го повишават собствениците всяка година. Жителите на Ню Йорк считат тези апартаменти за ценни, тъй като цените на пазара надхвърлят възможностите на мнозина.
Данните показват, че Мамдани плаща около 2300 долара на месец за апартамента си. Според платформата за недвижими имоти Zillow средният наем за апартамент с една спалня в Ню Йорк е 3500 долара на месец.
&format=webp)
&format=webp)
)
&format=webp)
&format=webp)
&format=webp)
,fit(1920:897)&format=webp)
,fit(140:94)&format=webp)
,fit(140:94)&format=webp)
,fit(140:94)&format=webp)
,fit(1920:897)&format=webp)
,fit(140:94)&format=webp)
,fit(140:94)&format=webp)
,fit(140:94)&format=webp)