Данъкът за богати няма как да спре инвеститорите в Европа, настоява Зукман
Икономистът отхвърля тезата, че някой би се отказал да създаде стартъп и да развива AI иновации поради възможността, че „след като стане милиардер, ще трябва да плати незначителна сума“
,fit(1001:538)&format=webp)
Минималният данък върху най-богатите лица в ЕС няма да възпрепятства иноваторите и основателите на стартъпи да инвестират.
Това посочва френският икономист Габриел Зукман в интервю за Politico, като допълва:
„Иновациите не зависят само от малък брой богати лица, които не плащат данъци.“
Младият университетски преподавател по икономика стана известен във Франция с предложението си домакинствата с нетна стойност над 100 милиона евро да плащат годишен данък от най-малко 2% от всичките си активи.
Критиците веднага предупредиха за риска от отблъскване на инвеститорите от ЕС и за това, че технологичните предприемачи могат да напуснат Блока, тъй като ще бъдат принудени да плащат данък въз основа на пазарната стойност на акциите в компаниите им, без да разполагат с необходимата ликвидност за това.
Зукман обаче отхвърля „представата, че някой [...] би се обезкуражил да създаде стартъп, да развива иновации в изкуствения интелект, поради възможността, че след като стане милиардер, ще трябва да плати незначителна сума.“ „Кой може да повярва в това?“, пита иронично той.
„Данъкът на Зукман“ беше едно от ключовите искания на левите партии по време на дебата за бюджета на Франция за 2026 г.. Но мярката беше игнорирана от всички краткотрайни министър-председатели и отхвърлена от парламента при текущите дискусии в пленарна зал.
Икономистът обаче не се отказва и продължава да промотира мярката си, включително на ниво ЕС.
Основен аргумент за въвеждането ѝ, е че би генерирала около 65 милиарда евро данъчни приходи в рамките на целия ЕС, допълва той.
&format=webp)
&format=webp)
)
&format=webp)
&format=webp)
&format=webp)
,fit(1920:897)&format=webp)
,fit(140:94)&format=webp)
,fit(140:94)&format=webp)
,fit(140:94)&format=webp)
,fit(1920:897)&format=webp)
,fit(140:94)&format=webp)
,fit(140:94)&format=webp)