Москва ще работи за бързо и мирно прекратяване на въздушните удари на САЩ и Израел срещу Иран.

Това е заявил руският външен министър Сергей Лавров в разговор със своя ирански колега Абас Арагчи, съобщава руското външно министерство, цитирано от WSJ.

Лавров не коментира повече подробности, но заявява, че Москва може да използва мястото си в Съвета за сигурност на ООН, за да „улесни търсенето на мирно решение“.

Иранският външен министър, който е инициирал телефонния разговор между двамата, е заявил, че Техеран е благодарен за „непоколебимата и твърда подкрепа“ на Москва, се посочва в изявлението.

Русия осъди ударите на САЩ и Израел срещу Иран, най-близкия партньор на Москва в Близкия изток, като „безразсъден авантюризъм“, който може да доведе региона до ръба на „възможна радиологична катастрофа“.

В остра декларация руското външно министерство заяви, че ударите срещу Иран и неговите ядрени съоръжения са неприемливи и че САЩ и Израел носят „отговорност за негативните последствия от тази изкуствено създадена криза, включително ескалиращото насилие“.

Русия поддържа десетилетия наред връзки с Иран и подкрепя представителите на Техеран в региона.