Над 200 000 фалшиви презервативи от Китай са били внесени на пазара в Европа под името и логото на известна европейска марка.

Това съобщава Европейската служба за борба с измамите OLAF след операция по разкриването на трансграничния трафик на въпросните продукти.

Първоначалната пазарна стойност е била оценена на над 200 000 евро.

„Фалшивите презервативи са опасни. Те не са тествани и не са контролирани. Могат да допринесат за разпространението на полово предавани инфекции. Ето защо OLAF се насочи към мрежите зад тази незаконна търговия“, заявява генералният директор на OLAF Питър Клемент.

OLAF е извършила сравнителен анализ на продуктите, иззети в Румъния, Сърбия и Испания, съвместно с националните митнически органи, при който е установила, че фалшивите продукти произхождат от един и същ източник в Китай.

В сътрудничество с китайските органи износителят е идентифициран. Стоките са декларирани като играчки, очевидно с цел да се избегнат проверки на националните органи. В Европа презервативите са били класифицирани като медицински изделия.

В резултат на разследването OLAF е предотвратила значителен внос на презервативи, които не отговарят на изискванията за качество на ЕС, като контрол на микробното замърсяване, биосъвместимост, тестове за херметичност, изисквания за размери, срок на годност и тестове за стабилност. Използването им би изложило потребителите на риск за здравето, като полово предавани инфекции, непланирана бременност и излагане на опасни химикали и материали.

OLAF продължава да работи в тясно сътрудничество с националните органи и международните партньори, за да идентифицира заплахи и да прекъсне незаконните вериги за доставки на фалшиви стоки, допълва Службата на ЕС.