Срещата между Тръмп и Нетаняху този път (вероятно) няма да протече по обичайния сценарий
Войната с Иран, напрежението около Ливан и предстоящите избори разкриват все по-дълбоките разногласия между двамата лидери
,fit(1001:538)&format=webp)
В продължение на години посещенията на израелския премиер Бенямин Нетаняху при американския президент Доналд Тръмп във Вашингтон следваха добре познат сценарий: червен килим, топло ръкостискане и общи послания за близките отношения между Израел и Съединените щати.
Но от последната им среща преди пет месеца отношенията между двамата лидери видимо са се променили. Тясното сътрудничество и взаимните похвали в началото на войната с Иран отстъпиха място на изпълнени с ругатни изблици на Тръмп, насочени срещу неговия най-гласовит международен поддръжник.
Това е седмото посещение на Нетаняху в САЩ, откакто Тръмп се завърна на власт, като никой друг световен лидер не е гостувал толкова често във Вашингтон. Този път обаче премиерът пристига в американската столица в навечерието на парламентарните избори в Израел, опитвайки се да стабилизира отношения, които очевидно са се обтегнали.
Според американски представител и израелски източник Нетаняху в продължение на няколко седмици се е опитвал да си осигури покана за Белия дом, за да обсъди развитието на войната с Иран и да предупреди Тръмп срещу евентуални дипломатически отстъпки.
Първоначално американският президент не е проявявал желание за подобна среща, а част от служителите в Белия дом са били раздразнени от това, което възприемат като опити на Израел чрез медийни публикации да създаде впечатление, че срещата вече е договорена. Погребението на американския сенатор Линдзи Греъм тази седмица обаче е предоставило възможност двамата лидери да разговарят, макар и като второстепенен елемент от събитието.
Високопоставен представител на американската администрация подчертава, че Тръмп поддържа „силни отношения“ с Нетаняху и че Израел „няма по-голям приятел“ от американския президент.
„Американците и нашите съюзници по света вече са по-сигурни благодарение на решителните действия на Съединените щати и Израел, които лишиха иранския режим от възможността да разработи ядрено оръжие“, казва представителят пред CNN.
При последната среща между двамата лидери през февруари те поставиха основите на съвместната военна кампания срещу Иран. Първите удари във войната се превърнаха в демонстрация на безпрецедентна военна координация, която Нетаняху и Тръмп активно популяризираха и възхваляваха. С течение на времето обаче, след като конфликтът не успя да постигне прекалено оптимистичната цел за сваляне на иранския режим, различията между двамата станаха очевидни: Нетаняху искаше военният натиск да продължи, докато Тръмп търсеше изход от конфликта.
Преди началото на войната американският президент е бил убеден от израелския премиер и други съветници, че конфликтът ще остане ограничен и ще продължи само няколко седмици. Няколко месеца по-късно недоволството му от настоящата ситуация – нестабилно и смъртоносно военно равновесие – е довело до изпълнени с ругатни закрити срещи и ярост срещу режима в Техеран, който не е отстъпил по начина, по който той е очаквал, твърди американски представител.
Израелски източник посочва, че Нетаняху възнамерява да представи на Тръмп нова разузнавателна информация за възстановяването на иранските ядрени и военни способности. По думите му обаче Израел смята, че „Тръмп няма особен интерес да възобновява пълномащабните бойни действия поне до изборите в САЩ през ноември“.
Израелският премиер избягва публична конфронтация с Тръмп заради внезапното прекратяване на огъня през април, но неговите политически съюзници остро разкритикуваха споразумението с Иран. Медии, подкрепящи Нетаняху, открито атакуваха хората, смятани за негови архитекти – вицепрезидента Джей Ди Ванс, Джаред Къшнър и Стив Уиткоф.
Ванс на свой ред обвини членове на кабинета на Нетаняху, че се опитват да саботират преговорите с Иран и да настроят американското обществено мнение срещу споразумението. Той предупреди, че Израел отчуждава „единствения силен съюзник, който му е останал“.
Според представители на американската администрация Тръмп е напълно наясно с политическия натиск, пред който Нетаняху е изправен преди парламентарните избори в Израел през октомври, и разбира, че неговата подкрепа може да се окаже решаваща.
Съзнавайки това влияние, Тръмп демонстрира подкрепата си избирателно. Миналата седмица например заяви, че Нетаняху няма да бъде арестуван, ако посети Съединените щати, след като кметът на Ню Йорк Зохран Мамдани първоначално настояваше да изпълни предизборното си обещание за подобна стъпка.
Поне публично американският президент не обвинява Нетаняху за настоящата ситуация. Въпреки това той го е наричал „луд“ и „труден човек“ заради продължаващите израелски бомбардировки в Ливан, които застрашиха примирието. Освен това по телефона остро го е критикувал заради отклоняването от собствените му цели във войната.
Различията между двамата не се ограничават само до Иран.
Въпреки натиска на Тръмп за прекратяване на огъня срещу „Хизбула“, ситуацията в Ливан продължава да бъде източник на напрежение. Според Axios по време на телефонен разговор в началото на юни американският президент му казал: „Всички вече те мразят. Всички мразят Израел заради това.“
Преди месец Израел в крайна сметка се съгласи на тристранно споразумение с Ливан, но отказва напълно да изтегли войските си от южната част на страната, докато „Хизбула“ не бъде разоръжена. Според израелски източник, запознат със заседание на кабинета по сигурността, Нетаняху е заявил в неделя, че администрацията на Тръмп настоява Израел да изтегли войските си не само от Ливан, но и от Газа и Сирия.
По думите на същия източник Нетаняху е подчертал, че възнамерява да се противопостави на тази идея.
Освен продължаващите регионални конфликти през последните седмици се появиха и още две спорни теми: възможните планове на Тръмп да продаде на Турция изтребители F-35 със стелт технология и американско-саудитското споразумение за гражданска ядрена програма.
Израелските власти се опасяват, че продажбата на F-35 може да отслаби качественото военно превъзходство на страната, а ядреното сътрудничество със Саудитска Арабия да предизвика регионална надпревара във въоръжаването с ядрени технологии.
Тръмп публично обвърза сделката със Саудитска Арабия с нормализиране на отношенията с Израел и разширяване на Авраамовите споразумения, макар че Рияд нито е потвърдил, нито е приел подобна връзка.
Попитан в понеделник за евентуалната продажба на изтребители на Турция и противопоставянето на Нетаняху, Тръмп акцентира, че „никой“ освен него не взема решения за такива сделки, като определи Турция като „изключителен съюзник“.
Преди отпътуването си в понеделник Нетаняху посочи, че възнамерява да обсъди „всички въпроси от дневния ред, но на първо място Иран. Естествено, нашата цел е да гарантираме сигурността си и същевременно да разширим кръга на мира около нас.“
Израелският източник твърди, че Нетаняху ще поиска уверения, че евентуални оръжейни сделки с Турция или ядрено сътрудничество със Саудитска Арабия няма да подкопаят военното превъзходство на Израел. Освен това той ще настоява за напредък по нов дългосрочен отбранителен договор между САЩ и Израел, който да замени меморандума от времето на президента Барак Обама, чийто срок скоро изтича.
„Израелският премиер иска да премине отвъд войната към други теми – като споразумение за сигурност, евентуално нормализиране на отношенията със Саудитска Арабия – и да се увери, че действията му са съгласувани с Тръмп по въпроси, които могат да му бъдат полезни по време на изборите“, обяснява източникът, цитиран от CNN. Според него Нетаняху вярва, че директният контакт с Тръмп може да заобиколи съпротивата и разногласията вътре в американската администрация.
Нетаняху определя напрежението между двамата като „тактически“ разногласия и настоява, че отношенията им остават толкова близки, колкото винаги са били. Израелски представител обаче признава, че организирането на срещата е отнело време и че първоначално премиерът „е бил блокиран“, макар да не е ясно от кого. Срещата е била потвърдена едва след като Нетаняху обявил, че ще присъства на погребението на Линдзи Греъм.
Залогът за израелския министър-председател е по-висок от всякога. Според повечето социологически проучвания той изостава значително от мнозинството, необходимо за спечелване на нов мандат на изборите през октомври. Тръмп отдавна е едно от най-ценните му политически предимства и демонстрирането на запазено влияние във Вашингтон е от ключово значение за Нетаняху, който все още се надява да посрещне американския президент в Израел преди изборите.
Прави впечатление, че за настоящата среща не е предвидена официална фотосесия пред медиите. И при срещата им през февруари камерите също бяха държани настрана заради чувствителното военно планиране преди войната. Този път дискретността може да прикрива подготовката за следваща кампания срещу Иран или напрежението около следващото примирие.
&format=webp)
&format=webp)
&format=webp)
)
&format=webp)
&format=webp)
,fit(334:224)&format=webp)
,fit(1920:897)&format=webp)
,fit(140:94)&format=webp)
,fit(140:94)&format=webp)
,fit(140:94)&format=webp)
,fit(1920:897)&format=webp)
,fit(140:94)&format=webp)
,fit(140:94)&format=webp)
,fit(140:94)&format=webp)