Фондовите пазари по света и европейските такива отбелязаха сериозно понижение днес, като еврото регистрира най-големия си спад спрямо йената от въвеждането на единната валута, а петролът се понижи под 90 долара за барел.

Индексът, следящ представянето на развиващите се пазари - MSCI Emerging Markets Index, се насочва към най-голямото си понижение от октомври 1997 г., след като руският RTS загуби 17% и бе временно спрян от търговия.

Представителният за развиващите се пазари индекс се е понижил с 30% от началото на годината, или най-лошото му представяне за този период от 1970 г. насам.

Еврото загуби най-много спрямо йената от въвеждането си през 1999 г., след като на немското правителство се наложи да налее 68 млрд. долара за спасяването на компанията, инвестираща в недвижими имоти - Hypo Real Estate Holding AG.

Книжата на последната поевтиняха с нови 36% по време на търговията им на немските пазари, до ниво от 4.78 евро за акция.

Цената на петрола се понижи с 39% от постигнатия си на 11 юли рекорд.

Индексът, следящ представянето на европейските акции - Dow Jones Stoxx 600 Index, се понижи с 5.1%, след като стана ясно, че BNP Paribas SA ще поеме контрол върху белгийската Fortis.

Най-засегнати бяха развиващите са пазар в ЦИЕ, като безспорно българският бе сред най-понижаващите се.

Понижения от по над 5% регистрираха румънският, чешкият, хърватския и турският основен индекс. От своя страна, SOFIX се понижи с 8.4%, а широкият BG40 отчете спад с 7.7%.

Понижения отбелязаха всички 18 развити европейски пазари, като френският САС 40 намали стойността си с 5.3%, а близо 5% загуби немският DAX.