Цената на златото ще се повиши до 1 800 долара за унция до края на годината, а среброто ще поскъпне до 70 долара до март следващата година, следствие на ръста на физическото търсене на суровините от Азия, прогнозират от Newedge USA LLC пред Bloomberg.

„Златото е идеално средство за хеджиране в трудни времена", на фона на дълговата криза в Европа и невъзможността на САЩ да намали дефицита си, според Майк Фроули, главен стратег във финансовата компания.

Прогнозата за златото е за повишение от 13% от настоящите му нива, след като благородният метал достигна исторически рекорд при 1 610 долара през тази седмица.

Ако прогнозата за среброто се сбъдне, това би било поскъпване от 77% за метала от вчерашната му цена на затваряне.

Рекордното инвестиционно търсене на злато от Индия ще поддържа високите цени на златото, според фирмата. Търсенето на злато в Китай, което отбеляза повишение от 32% през изминалата година може да се удвои през следващите 10 години, смятат специалисти.

Индустриалните метали, като алуминият и медта също се очаква да се облагодетелстват от растящото им търсене в развиващите се страни.

Цената на алуминия може да поскъпне до 3 000 долара за метричен тон през първото тримесечие на следващата година, а тази на медта до над 10 000 долара за тон.

„Милиони китайци мигрират от вътрешността на страната към градовете, което създава нови работни места и богатство, а новите средства се инвестират в различни направления", според Фроули.

Ако към това се добави модернизацията и ръста на Индия, то картината за суровините е много положителна.

Златото може да поскъпне до 1 900 долара до октомври, според друг анализатор - Джон Тейлър, основател на FX Concepts LLC в Ню Йорк, най-големият в свето валутен хеждфонд. Фирмата му управлява активи на стойност 8 млрд. долара.

Вчера фючърсите на среброто поевтиняха с 66.3 цента, или 1.6% до 39.558 долара за унция. През януари 1980-та година металът поскъпна до рекордните 50.35 долара. Цената на среброто достигна 49.845 долара на 25-ти април тази година.