Среброто - историята се повтаря?
От края на миналото лято цената на среброто експлодира от нива около 18 долара за тройунция до близо 50 долара, невиждани от 1980 г. насам, когато прословутите братя Хънт правят опит да манипулират пазара като изкупят голяма част от световните наличности от метала.
Приликите днес със събитията преди повече от 30 години не са една и две. Цената достигна същите нива, след което се сгромоляса в следствие на действия на основните борсови оператори. Борсата в Чикаго повиши пет пъти за седмица минималния изискуем маржин на среброто, което доведе до закриване на позиции и срив на цената с 27% за миналата седмица
По подходящ момент да си припомним историята на братята Хънт едва ли бихме могли да намерим.
Братята Нелсън Бънкър Хънт и Уилям Хърбрът Хънт, синове на тексаски петролен милиардер, се опитват през 70-те години да завладеят пазара на сребро. Кулминацията настъпва в края на 1979 г. и началото на 1980 г.
През лятото на 1979 г. братята започват да купуват ценния метал през компанията International Metal Investment group, заедно с техни саудитски партньори. Над 43 млн. тройунции са купени през COMEX и CBOT с доставка през есента. Тогава цената се удвоява от 8 до 16 долара само за два месеца. И други синдикати зад тях започват да купуват сребро.
От COMEX и CBOT започват да се паникьосват. В края на 1979 г. складовете на двете борси са държали само 120 млн. тройунции сребро, като това количество е било изтъргувано само през октомври.
Много хора, включително и братята Хънт изискват доставката на техните фючърсни контракти.
В края на 1979 г. CBOT променя правилата и определя лимит от 3 млн. тройунции на инвеститор, като увеличава и маржин изискванията. Всички контракти над 3 млн. тройунции е трябвало да бъдат ликвидирани до февруари 1980 г.
Бъркър обвинява членовете на борда на директорите на COMEX и CBOT в наличието на финансов интерес. Разследване по-късно открива, че наистина е така. Девет от 23-те члена на борда на COMEX са държали къси контракти за 38 млн. тройунции, или за сумата от общо 1.88 млрд. долара.
Бъркър знае обаче, че има недостиг от метала и купува още. Цената в последния ден ан 1979 г. е била 34.45 долара. В този момент двамата братя държат 40 млн. тройунции в Швейцария и 90 млн. в съвместната международна компания. В допълнение, International Metal Investment group е имала контракти за още 90 млн. тройунции с доставка през март на COMEX.
В крайна сметка на 7 януари 1980 г. COMEX променя правилата си, като ограничава трейдърите да държат до 10 млн. тройунции в контракти, като над това количество е трябвало да бъдат ликвидирани до 18 февруари.
Щатската комисия по търговия с фючърси подкрепя промяната. На 17 януари среброто удря 50 долара. Бункър продължил да купува. В този момент позицията на братя Хънт достига стойност от 4.5 млрд. долара, което формира 3.5 млрд. долара печалба.
На 21 януари COMEX обявява, че прекратява търговията със сребро. Само ще приемат поръчки за ликвидиране на позиции.
Среброто пада с 10 долара и остава около 39 долара за тройунция до края на януари. Населението, провокирано от високата цена, продава бижута, стари монети и прибори, като около 22 млн. тройунции излизат на пазара.
В началото на февруари групата на Хънт поема доставката на още 26 млн. троунции в Чикаго. До 14 март среброто пада до 21 долара. International Metals все още е държала контракти за 60 млн. троунции. Маржин кол-овете за тези контракти са били на стойност по 10 млн. долара на ден. Бъркър все още е вярвал, че цената ще се върне. Той обикаля Европа да търси партньори, но цената продължава да пада.
В крайна сметка на 25 май 1980 г. братята Хънт остават без налични средства. Брокерите на Хънт продават сребро за 100 млн. долара.
На 27 март среброто отваря на цена 15.80 долара и затваря на 10.80. Този ден е наречен по-късно „сребърния вторник".
Когато всичко свършва братята Хънт дължат 1.5 млрд. долара.
Тогавашният председател на ФЕД Волкър одобрява спасителен план за братя Хънт, опасявайки се от финансово бедствие. Група от банки отпускат 1.1 млрд. долара кредит. Семейство Хънт оставя като залог за кредита 8 млрд. долара активи. През 1988 г. Бънкър Хърт обявява банкрут, а богатството на семейството се стопява до 1 млрд. долара.