Манипулация на пазара на злато и сребро?
Не се задава нищо добро от действията на JPMorgan Chase и HSBC на пазара на ценни метали, твърди 40-годишен ветеран от индустрията.
Банките, които действат от името на Федералния резерв на САЩ на тези пазари, са водещи лица в това да се държат цените на златото и среброто на ниски нива, според бивш трейдър на Goldman Sachs, сега работещ към London Bullion Market Association.
Андрю Магуаър трябваше да говори пред щатската комисия по търговия със стокови фючърси, която разследва действията на банките на пазара на ценни метали, но бе махнат от списъка в последния момент.
Магуаър в интервю пред NYpost обяснява ролята на JPMorgan на борсите за метали и как те печелят и в двете посоки на пазара.
„JPMorgan действа като агент за ФЕД; те действат против ръста на цените на златото и среброто срещу щатския долар. JPMorgan е изолиран от потенциални загуби (на късите си позиции) от ФЕД и/или щатския данъкоплатец", твърди Магуайър.
При златото Магуайър посочва HSBC като залагащ за спада на цената на метала.
„HSBC извършва манипулация чрез голи къси позиции при златото. Среброто много по-лесно се манипулира поради много по-малкия пазар", добавя Магуайър.
По време на изслушването пред щатската комисия Джеф Крисчън, основател на CPM Group казва, че пазарът за физическа доставка на металите използва ливъридж, което е друг начин да се подтиска цената на златото и среброто.
Крисчън посочва че на лондонската борса ливъриджът е 100 към 1. Казано по-просто, ако 100 клиента изискват своите кюлчета, само 1 може реално да получи метала. „Това е равнозначно на неизпълнение по сделка", казва Бил Мърфи, председател на Gold Antitrust Action committee.
Останалите ще бъдат удовлетворени в парично разплащане.
Магуайър дори отива по-далеч и нарича това измама -„Ако продадеш нещо, което не притежаваш, това е измама".
През 2007 Morgan Stanley сключва извънсъдебно споразумение за 4.4 млн. долара от клиенти, търгуващи с ценни метали, които обвиняват банката, която е трябвало да купи метали за инвеститори и да ги съхранява, но така и не е закупила реално такива, но е начислявала такси за съхранението им.
Morgan Stanley отхвърлят обвиненията тогава, но уреждат спора „за да избегнат разходите и въвличането в продължителен съдебен процес".
Въпреки че цената на златото се покачва във всяка от последните 10 години, Мърфи вярва, че цената днес би била близо до 2300 долара само, ако се е движила с инфлацията.
Магуайър вярва, че дори цената трябва да е по-висока, предвид финансовата криза от 2008-09 г.
Станете наш почитател във Facebook