Работещите българи, които имат възможност сами да определят работното си време, са около 24 000 и представляват около 1% от наетите лица у нас. Това сочат данни на НСИ, предоставени на БТА. Хората, които имат фиксирано начало и край на работното си време у нас, са около 2,4 млн. души. Работещите на гъвкаво работно време с определен брой дни - за седмица, месец или друг период от време - са близо 50 000. Без фиксирано начало и край на работния ден, но с точно определен брой часове работят около 95 000 българи.

Според националната статистика у нас не се събират данни за лицата, които практикуват т. нар. мобилен бизнес, тоест организират работата си от дома, вместо от офиса и срещу това получават заплащане. "Работата на бъдещето", както все повече анализатори наричат мобилният бизнес, набира все повече популярност в световен мащаб.

Все повече работодатели насърчават служителите си да работят извън офиса

Мобилният бизнес набира все повече популярност и все повече работодатели насърчават служителите си и им позволяват да работят извън офиса, сочи проучване. Близо 86% от изследваните организации имат стратегия за подкрепа на дистанционна работа, а останалите 14% ще развият този формат до една година.

Дистанционната работа увеличава производителността на служителите

Изследването също така отбеляза увеличение на производителността на служителите чрез дистанционната работа и оценка на този растеж от порядъка на 10 до 30%. По данни на световно известна международна компания, която се занимава с доставката на търговски недвижими имоти, почти половината от професионалисти в този бранш, в голяма част от времето си, работят дистанционно. Над 60% от хората по света са сигурни, че не е задължително да бъдат в офиса, за да бъдат продуктивни и ефективни в работата.

Важни са крайният резултат и печалбата, а не престоят на бюрото и пред телефона

Предимствата на този модел включват по-голяма гъвкавост на работа на персонала, те прекарват по-малко време на път, организират по-добре работното си време и са много по-ефективни, тъй като за тях е важен крайният резултат и печалбата, а не престоят на бюрото и пред телефона. Според анализаторите в ерата на таблетите, преносимите компютри, смартфоните и безжичният интернет става все по-леко, удобно и организирано да се работи от разстояние. И все повече работодатели осъзнават, че е по-ефективно да се направи такава организация на труда, каквато е удобна на работника или служителя. Това е особено важно, когато става въпрос за креативни хора, които имат икономически стимули и интерес от дистанционната надомна работа.

През тази година средният дял на мобилните работници в анкетираните фирми и организации ще бъде около 30% в световен мащаб, но през 2015-а мобилният бизнес ще достигне 40%, а през 2019 – 52%, сочат прогнозите за организацията на "работата на бъдещето".