Александър Николов: Няма да има режим върху потреблението на газ
Не се очаква да има режим върху потреблението на газ, а доставките за критичните дружества са осигурени за поне месец напред.
Това заяви министърът на енергетиката Александър Николов на извънреден брифинг след решението на руската компания Газпром да спре доставките на природен газ за България.
Той каза още, че хранилището в Чирен е запълнено на 18% от общия капацитет.
По думите му България е поискала правно становище за създалата се ситуация, от което става ясно, че Газпром се намира във фактическо текущо неизпълнение на договора за доставките на газ.
"Всички търговски и правни отношения от българска страна са спазени. Става ясно, че природният газ се използва като политическо и икономическо оръжие в продължаващата война в Украйна. Докато съм министър, България няма да води преговори под натиск. България не се продава и не се поддава на каквато и да е цена и на който и да е търговски контрагент", каза още Николов.
Той обясни, че предложената от руската страна двуетапна процедура за плащане на природния газ в рубли крие значителни рискове по няколко причини. Първо, защото България може да бъде обвинена в неспазване на финансовите санкции, второ, защото няма никаква яснота за обменния курс и трето, защото няма никакви гаранции, че платените количества ще бъдат получени.
Николов е категоричен, че в договора на България с Газпром Експорт плащанията са уговорени в щатски долари.
"България е лоялен партньор към всички съседни държави. България не е Русия. Ние ще преразгледаме всички взаимоотношения с Газпром, но това не означава, че бихме създали сътресения в съседни държави", коментира енергийният министър по повод транзитните доставки на газ за Сърбия и Унгария през българските газопроводи.
"За съжаление, инфраструктурните проекти, широко прокламирани в миналото, засега не могат да осигурят алтернативни доставки за България, но това не означава, че няма да се справим със ситуацията", каза още Александър Николов.
По думите му по-късно днес ще стане ясно дали има реално намаляване на физическите обеми от природен газ, доставяни от Русия.