"Натиск не се оказва. Проверки текат в 500-700 фирми в страната в момента".

Това заяви министърът на финансите Асен Василев, цитиран от БТА. Той коментира появилата се публична информация за данъчни проверки в австрийските вериги за хранителни стоки и горива Billa и OMV.

Министър Василев увери, че проверките не са свързани с позицията на Австрия за присъединяването ни в Шенген.

Той подчерта, че такива проверки се извършват на хранителни вериги, както и обекти, където има стоки с висок фискален риск и са свързани с влизането на обезпечителните мерки за събираемост от 1 януари т.г.

На въпрос реалистичен ли е призивът на представители на българския бизнес да се бойкотират австрийски стоки, Василев отговори: "Това е въпрос към българските потребители, а не към българското правителство. Бизнесът е свободен да отправя каквито иска призиви към българските граждани".

Само по въздух и вода: България и Румъния влизат в Шенген през март 2024 г.Това съобщи на официалния си сайт министерството на вътрешните работи на Румъния

"Това, което ние правим, където наистина има диференцирано поведение спрямо Австрия, са проверките на Агенция "Митници". Всички товари от и до Австрия минават пълния набор от проверки.

Освен през Българската агенция по безопасност на храните, минават през проверка и на рентген. Ако се установи проблем там, минават и през ръчна проверка на товарите. Това е по искане на австрийската страна за засилени проверки от и до Австрия.

Създаде се известно напрежение по границите, тъй като количеството рентгени е ограничено. Имаме предвидено в бюджета тази година да го увеличим значително, но само по външните граници на Европейския съюз.

В момента на ГКПП "Капитан Андреево", от десет ленти за тирове, имаме рентгени само по две. Трябва да подсигурим всички останали. Това ще се случи по другите външни граници. Инвестиция в допълнителна апаратура на вътрешноевропейските граници няма да правим, така че там може да се очакват забавяния", обясни още министърът на финансите, цитиран от БТА.

Денков: Единственото, което ни спира за еврозоната, е по-високата инфлация Вече не сме най-евтината работа ръка, като с повишаването на доходите сме изпреварили Унгария и България вече е предпоследна, каза още премиерът

На въпрос дали би заел вицепремиерски пост след предстоящата премиерска ротация в редовното правителство, Асен Василев отговори: Това ще реши парламентът. „Създаването на един кабинет означава, че той трябва да получи парламентарна подкрепа. За да получи парламентарна подкрепа, това означава депутатите на „Продължаваме промяната – Демократична България“ и ГЕРБ-СДС да подкрепят въпросния кабинет.

Това минава през дискусии между премиера, който ще води този кабинет и който трябва да може да подбере екип, с партиите, от които се иска парламентарна подкрепа. Както стана и предишния път“, допълни той.

Ротацията в премиерския пост се очаква през март, когато вицепремиерът и министър на външните работи Мария Габриел трябва да замени министър-председателя Николай Денков.