България подготвя забрана на вноса от Украйна за редица продукти. Тя се очаква да бъде въведена за неопределен срок от време, става ясно от думите на служебния министър на земеделието Явор Гечев в предаването „Още от деня“ по БНТ.

По думите му Министерството на земеделието ще изпрати предложение до това на икономиката, което е ресорно по отношение на търговията, за временно едностранно спиране на вноса на редица продукти с произход от Украйна. До това се стигна след среща на Гечев със зърнопроизводителите, поискана от тях.

В момента се подготвят правните и процедурните подробности за внасяне на решението в Министерски съвет, отбелязва Явор Гечев пред националната телевизия и добавя:

„Смятаме, че това ще е силен сигнал към Европа, защото тя не може просто да изслушва държавите. Трябва да взима мерки“.

Словакия също спира временно вноса на украинско зърноРешението ще бъде обсъдено на експертно заседание по-късно днес
Според него европейската администрация трябва да чуе гласовете на източноевропейските държави, тъй като се създават условия за нелоялна конкуренция. В същото време, смята той, “българските фермери декларират, че не искат субсидии, а си искат пазарите”.

“Когато намалее натискът върху българските земеделски производители, забраната за внос би могла да бъде изменена или променена”, обяснява Гечев пред БНТ и добавя, че проблемът не е само при пшеницата, но и при други култури като слънчогледа.

“Ние сме солидарни с Украйна, но едното не може да е за сметка на другото”, казва още министърът на земеделието. „Ако ние не спрем вноса, то всичко, което отива към коридора за Полша и Унгария, на практика ще се окаже в Румъния и България. Тоест, ако ние в момента не спрем предприемем мярката едновременно с другите, то на практика ще се изместят коридорите към нас. Очаквам Брюксел да разбере, че финансовите компенсации не са важните в случая, а е важна една друга солидарност, която да е еднаква за всички фермери".

Решение на фона на критики от Брюксел

ЕК скръцна със зъби на Полша и Унгария заради украинското зърно Докато България се кани за такава, ЕС предупреди двете централноевропейски държави да не взимат едностранни решения
Този коментар на служебния земеделски министър на България идва на фона на сериозни критики от страна на Брюксел към първите две европейски държави, които предприеха подобни мерки. Само преди дни ЕК предупреди, че “едностранните търговски действия на държавите-членки на Европейския съюз са неприемливи”.

В причина за коментара се превърна решение за забрана на вноса на зърно и други хранителни продукти от Украйна от страна на Полша и Украйна.

Въпреки тези критики на Брюксел обаче Словакия се превърна в поредната страна, която взе подобно решение миналата седмица.