8200: Звеното за кибервойна на Израел и как се превръща пейджър в бомба
Взривените устройства не са били стари, а по-скоро нова партида, пристигнала наскоро
Ливанският министър на здравеопазването Фирас Абиад обяви във вторник, че в Бейрут и южната част на Ливан са избухнали пейджъри, използвани от членове на „Хизбула“, при изключително сложна дистанционна атака. При нея загинаха 12 души, включително две деца, и бяха ранени 2800 души, от които 300 в критично състояние.
Както служебният министър на информацията на Ливан Зиад Макари, така и „Хизбула“ твърдят, че Израел стои зад експлозиите на пейджърите, като официален представител на САЩ също потвърди пред Associated Press, че те са били взривени като част от израелска операция.
Експерти потвърждават пред Euronews, че макар устройства и лаптопи да са били използвани като оръжия и преди, тази атака е била изключително сложна, тъй като устройствата са били добре прикрити, а детонацията - координирана.
Защо Хизбула използва пейджъри за комуникация
Пейджърът е малко безжично комуникационно устройство, което се използва за получаване на съобщения чрез радиосигнали. Те бяха широко използвани преди смартфоните.
„Хизбула“ започва да използва пейджъри, за да избегне прихващане на комуникациите си от страна на Израел, според Илайджа Джей Мание, ветеран военен кореспондент и анализатор, който отразява региона от 37 години.
„Този път „Хизбула“ беше много решена да попречи на членовете си да използват мобилен телефон, защото всеки телефон, който е свързан с интернет, е лесно достъпен за много напредналите израелски електронни възможности“, казва той пред Euronews.
Как е възможно пейджърите да са били компроментирани?
SMEX, ливанска неправителствена организация, занимаваща се с цифрови права, обяснява в своя аналитична статия след нападението, че има множество възможни сценарии за това как пейджърите биха могли да бъдат взривени. Те казват, че устройствата може да са били компрометирани по време на транспортирането и да са били настроени да се взривят с таймер или чрез радиосигнал.
SMEX също така изказва предположение, че устройствата може да са били използвани за атака от типа „прегряване на батерия“ - сценарий, който някои експерти поставят под съмнение.
Пол Аморосо, съветник по въпросите на борбата с импровизираните взривни устройства в Small Arms Survey и бивш технически офицер по боеприпасите в Ирландските сили за отбрана, посочва, че получаването на достъп до компоненти и поставянето на устройства, които се инициират едновременно, е много сложно.
„Има една ключова характеристика, която е необходима на енергийния материал на взривните вещества, ако това е взривно вещество. Тя се нарича критичен диаметър и показва колко малки могат да бъдат взривните количества. Има много малко видове взривни вещества, които имат тази характеристика“, казва той пред Euronews.
След това би трябвало да има „ефективен инициатор“ или детонатор, но поставянето на такъв в импровизирано взривно устройство с размерите на пейджър е „много трудно“, добавя Аморозо, който преди това е работил и в Службата на ООН за борба с мините.
„Достатъчно беше две или три от тях да се повредят и да се задействат преди предвиденото време и вътрешните проверки на сигурността от страна на „Хизбула“ щяха да ги предупредят, че съществува такъв проблем“, казва той и добавя, че от инженерна гледна точка „това е на ниво на сложност, което биха имали само няколко агенции в света“.
„Тук сте на върха на технологията за взривни устройства“, категоричен е Аморосо.
Мание пък обяснява, че пейджърите, които са се взривили, не са били стари, а по-скоро нова партида, пристигнала наскоро. Това съобщават и различни информационни агенции, позовавайки се на представители на „Хизбула“.
„Хизбула“ е имала възможност да инспектира тези части от оборудването, но изглежда, че Израел очевидно разполага с по-добра технология и повече възможности“, посочва Мание, добавяйки, че те може да са „успели да имплантират много малко количество силно експлозивен материал“ в електронната схема на пейджъра. „Ето защо е много трудно при нормална проверка да се установи по-специално кога пейджърът е работил“.
Какво представлява секретното израелско звено за кибервойна 8200?
След като за два дни Израел успя да удари „Хизбула“ два пъти през собствените ѝ устройства – пейджъри и радиостанции – логични в полезрението на всички влезе секретното звено за кибервойна 8200.
Reuters посочва някои факти за специализираното подразделение на Израелските отбранителни сили, известно с номера си на иврит „шмоне матайим“, което е част от Дирекцията на израелското военно разузнаване:
- Подразделение 8200 е еквивалент на американската Агенция за национална сигурност или британската GCHQ и е най-голямото самостоятелно военно подразделение в Израелските отбранителни сили. То произхожда от ранните звена за разбиване на кодове и разузнаване, сформирани при раждането на държавата Израел през 1948 г.
- Дейностите му обикновено са строго секретни и варират от разузнаване на сигнали до извличане на данни и технологични атаки.
- Някои от операциите, в които се твърди, че е участвало звеното, включват атаката с вируса Stuxnet през 2005-2010 г., която извади от строя иранските ядрени центрофуги, кибератаката срещу ливанската държавна телекомуникационна компания Ogero през 2017 г. и осуетяването на атака на ИДИЛ срещу граждански самолет, пътуващ от Австралия за Обединените арабски емирства през 2018 г.
- Миналата година командващият го офицер заяви на конференция в Тел Авив, че подразделението е използвало технология за изкуствен интелект, за да помага при избора на цели на „Хамас“.
- Освен че шпионира палестинците в окупираните Западен бряг и Газа, то действа във всички райони, включително в зоните на бойните действия, а по време на война е тясно интегрирано с щаба на бойното командване.
- Персоналът му се подбира от млади хора в края на тийнейджърската си възраст и началото на 20-те години, някои от които са определени от висококонкурентни гимназиални програми. Много от тях впоследствие правят кариера в процъфтяващия израелски сектор на високите технологии и киберсигурността.
- Бившите членове казват, че културата на подразделението наподобява тази на стартиращ бизнес с малки екипи, работещи по проблеми с необичайна степен на свобода, която има за цел да насърчи креативността.
- Заедно с останалата част от системата за отбрана и сигурност репутацията на подразделението пострада заради неуспеха на армията да предотврати нападението срещу Израел на 7 октомври, а командирът му обяви този месец, че ще подаде оставка.
- През 2014 г. група от 43 резервисти публикува отворено писмо, в което осъжда „неетичното“ наблюдение от страна на подразделението на палестинци, които не са замесени в насилие.