Европейската комисия официално поиска от България да промени своите правила за данъка върху добавената стойност (ДДС).

В България правилата, свързани с условията за възстановяване на ДДС на данъчнозадължени лица, които са обект на ревизия, дискриминират лицата, участващи в операции в рамките на Европейския съюз.

Съгласно българското законодателство ДДС на данъчнозадължените лица, обект на ревизия, се възстановява в края на ревизионната процедура.

Същевременно обаче националното законодателство определя специални срокове за ревизиите на данъчнозадължените лица, които извършват операции в рамките на Съюза. Тези срокове са два пъти по-дълги от сроковете, приложими спрямо лицата, извършващи трансакции, които са предимно в рамките на държавата.

Ако данъчнозадължените лица, които извършват операции в рамките на Съюза, желаят да възстановят средствата преди края на ревизията, те трябва да представят обезпечение или банкова гаранция за два пъти по-дълъг период.

Комисията смята, че правилата, създаващи дискриминация между данъчнозадължените лица, които извършват операции само в рамките на държавата, и тези, които извършват операции с други държави-членки на Съюза, са несъвместими с директивата за ДДС и с принципа на пропорционалност.

Това искане е под формата на мотивирано становище (втори етап от процедурата за нарушения). Ако в рамките на два месеца правилата не бъдат приведени в съответствие с искането, Комисията може да сезира Съда на Европейския съюз.

По този повод от Министерството на финансите заявиха, че към този момент във финансовото ведомство не е получено официално писмо с мотивирано становище от Европейската комисия, че е налице нарушение на правото на ЕС. След получаване на мотивираното становище, ще бъдат предприети необходимите действия.