Служители на Пентагона са силно притеснени след масовия теч на класифицирана информация от края на миналата седмица. Те се опасяват, че разкритията могат да застрашат чувствителни източници и да компрометират важни международни отношения, съобщава CNN.

В един от изтеклите документи, цитирани от медията, се разкрива информация относно мнението на САЩ за намеренията на някои европейски държави да дарят изтребители на Украйна в отговор на исканията й от преди повече от година.

В доклада се казва, че на 23 февруари България е изразила готовност да дари на Украйна флота си от изтребители МиГ-29.

Това обаче е определено като "предизвикателство", тъй като ще остави страната без изтребители и без възможност да изпълнява мисиите по охрана на въздушното пространство, докато не бъдат доставени произведените в САЩ F-16, "което ще стане поне след година", се казва в доклада.

Твърде късно за поправяне на щетите

Някои от документите, за които американските служители твърдят, че са автентични, разкриват степента на подслушване от САЩ на ключови съюзници, включително Южна Корея, Израел и Украйна.

Други разкриват степента, в която САЩ са проникнали в руското министерство на отбраната и руската наемническа организация "Вагнер груп", главно чрез прихванати комуникации и информатори, които сега могат да бъдат прекъснати или поставени в опасност.

Секретни данни на Пентагона за Украйна са публикувани при теч на информацияВъпреки че все още не е ясно как точно е станал пробивът в сигурността, данните вече са били разпространени в проруски правителствени канали

Други от секретните данни разкриват ключови слабости в украинското въоръжение, противовъздушната отбрана и размера и готовността на батальоните в критичен момент от войната, когато украинските сили се подготвят да започнат контранастъпление срещу руснаците - и точно когато САЩ и Украйна са започнали да развиват по-задълбочени отношения на взаимно доверие по отношение на обмена на разузнавателна информация.

Украйна вече е променила някои от военните си планове заради изтичането на информация, заяви пред CNN източник, близък до украинския президент Володимир Зеленски.

Пентагонът е предприел "междуведомствено усилие" за оценка на въздействието на изтичането на информация, коментира заместник прессекретарят на Пентагона Сабрина Сингх.

"Министерството на отбраната продължава да проверява и оценява валидността на заснетите документи, които се разпространяват в социалните мрежи и които изглежда съдържат чувствителни и строго класифицирани материали", заяви Сингх. "Изградени са междуведомствени усилия, насочени към оценка на въздействието, което тези фотографирани документи биха могли да окажат върху националната сигурност на САЩ и върху нашите съюзници и партньори."

През уикенда американски служители са разговаряли със съюзници и партньори във връзка с изтичането на информация и са информирали "съответните комисии на Конгреса".

Заради теча на информация, Пентагонът е предприел стъпки към затягане на контрола върху достъпа до изключително чувствителни документи.

Обединеният щаб, който се състои от най-висшето униформено ръководство на Министерството на отбраната, което съветва президента, проучва списъците си за разпространение, за да провери кой получава тези доклади, твърди служител на Министерството на отбраната.

Много от документите са с обозначения, които показват, че са изготвени от разузнавателното звено на Обединения щаб, известно като J2.

Няколко служби в САЩ правят заедно оценка на изтеклите секретни документиМиналата седмица в социалните мрежи, се появиха копия на предполагаеми секретни документи, за които се твърди, че съдържат военни тайни на САЩ

Министерството на правосъдието е сезирано по въпроса и потвърди пред CNN, че е започнало разследване на източника на изтичането на информация.

Дипломатите са разочаровани

Документите се появиха онлайн в платформата за социални медии Discord, според скрийншоти на постове, с които разполага CNN.

Постовете представляват снимки на смачкани документи, поставени върху списания и заобиколени от други случайни предмети, като например торбички с цип и лепило "Горила". Сякаш са били набързо сгънати и пъхнати в джоб, преди да бъдат извадени от сигурно място, казва пред CNN източник, запознат с този вид документи.

Говорител на Discord потвърди, че сътрудничат на правоприлагащите органи при разследването.

Макар че шпионажът е неизбежна част от начина, по който американската разузнавателна общност събира информация в световен мащаб, дипломати от някои от споменатите държави заявиха пред CNN, че е разочароващо и вредно за репутацията на САЩ тази информация да бъде разкрита публично.

Съюзниците на САЩ правят оценка на щетите, като се опитват да установят дали някой от техните собствени източници е бил компрометиран от изтичането на информация.

The Times: Пентагонът разрешава на Киев да нанася удари с дронове в РусияПентагонът е ревизирал оценката си за рисковете от войната в Украйна

"Очакваме през следващите дни САЩ да споделят с нас оценка на щетите, но не можем да ги чакаме. В момента правим своя собствена", заяви служител от държава, която е част от споразумението за обмен на разузнавателна информация "Пет очи" със САЩ, включващо Австралия, Канада, Нова Зеландия и Обединеното кралство. "Преглеждаме тези документи, за да разберем дали някоя от разузнавателните линии не произхожда от нас", допълва служителят.

Втори източник от "Пет очи" изразява загриженост, че изтеклата информация за войната в Украйна ще постави страната в неблагоприятно положение на бойното поле. Длъжностното лице посочва, че е обезпокоително да се види един от документите от февруари, озаглавен "Русия-Украйна: Битката за Донбас вероятно върви към застой до 2023 г.". В документа се отбелязват предизвикателствата, свързани с оценката на "издръжливостта на операциите на Украйна". "Победите за Украйна ще бъдат трудно постижими, всичко сочи към вероятна едногодишна безизходица", казва служителят.

Шпиониране на приятели

CNN разполага с 53 изтекли документа, като всички те изглежда са изготвени между средата на февруари и началото на март. Един от тях разкрива, че САЩ са шпионирали Зеленски.

Това не е изненадващо, твърди източник, близък до Зеленски, но украинските официални лица са дълбоко разочаровани от теча на информация.

В доклада на американското разузнаване се казва, че в края на февруари Зеленски "е предложил да се нанесат удари по местата за разполагане на руски войски в Ростовска област" с помощта на безпилотни летателни апарати, тъй като Украйна не разполага с оръжия с далечен обсег.

Разузнаването би могло да обясни публичните коментари на САЩ, че не желаят да предоставят на Украйна ракетни системи с голям обсег на действие поради опасения, че Киев ще ги използва за нанасяне на удари на територията на Русия. Но Украйна обещава да не използва предоставените от САЩ оръжия за тази цел.

САЩ обмислят изпращането на ново и евтино ударно оръжие за УкрайнаПредложената от Boeing система се нарича

Във връзка с това в друг доклад на разузнаването се казва, че Китай може да използва украинските удари по цели дълбоко във вътрешността на Русия "като възможност да изкара НАТО агресор и може да увеличи помощта си за Русия, ако прецени, че атаките са значителни".

Михайло Подоляк, съветник на ръководителя на канцеларията на президента на Украйна, заяви в канала си в Telegram, че според него разпространените документи са неавтентични, нямат "нищо общо с реалните планове на Украйна" и се основават на "голямо количество измислена информация", разпространена от Русия.

Още един документ описва със забележителни подробности разговор между двама висши служители на националната сигурност на Южна Корея относно опасенията на Съвета за национална сигурност на страната във връзка с искане на САЩ за боеприпаси.

Длъжностните лица се притесняват, че доставката на боеприпаси, които САЩ ще изпратят в Украйна, ще наруши политиката на Южна Корея да не предоставя смъртоносна помощ на държави във война. Според документа един от служителите предлага начин да се заобиколи политиката, без тя да се променя - да се продадат боеприпасите на Полша. Документът вече предизвика полемика в Сеул, а южнокорейски официални лица са заявили, че планират да повдигнат въпроса пред Вашингтон, според The New York Times.

Длъжностни лица от други държави също планират разговор с Вашингтон, но изчакват да видят с какво становище ще излезе администрацията на Байдън за изтеклите документи, твърдят дипломати.

Шпиониране на врагове

Мащабното изтичане на информация също така разкрива, че проникването на САЩ в руското министерство на отбраната и в наемническата организация "Вагнер груп" е по-дълбоко, отколкото се предполагаше досега.

Голяма част от информацията за Русия е събрана чрез прихванати комуникации, което поражда опасения, че руснаците може да променят метода си на комуникация, за да прикрият по-добре плановете си.

Русия ще продължи да разработва ядрени оръжия Ще продължим да развиваме ядрената триада и да поддържаме нейната бойна готовност, тъй като ядреният щит е бил и остава основният гарант за суверенитета и териториалната цялост на нашата държава“, подчерта Сергей Шойгу

Човешките източници също могат да бъдат изложени на риск. Картите на движението и възможностите на руските войски, включени в архива от документи, са отчасти на базата на човешки поверителни източници, което поражда опасения сред американските служители, че тези активи сега може да са в опасност.

Документите показват, че САЩ са успели да прихванат руските планове за насочване на мишени, до това кои точно топлоелектрически централи, електрически подстанции и железопътни и автомобилни мостове руските сили са планирали да атакуват на територията на Украйна и кога.

САЩ са успели да прихванат и руската стратегия за борба с танковете на НАТО, които трябва да навлязат в Украйна от април. Планът "предвиждаше създаването на три огневи зони въз основа на обсега на действие - дълъг, среден и къс - като всяка зона се покриваше от специфични видове оръжия и единици", се казва в доклада на американското разузнаване.

Подчертавайки загрижеността на САЩ относно Групата "Вагнер", която разполага с хиляди служители, действащи в Украйна, документите обсъждат подновеното набиране на руски затворници, които да се бият в Украйна - което подчертава "продължаващото влияние на нейния лидер върху Путин", се казва в един от докладите и плановете на групата да засили присъствието си в Африка и Хаити.

Реалните жертви

Документите също така дават възможност да се види броят на жертвите от двете страни - цифри, които не са споделяни публично в детайли.

Според един от документите към февруари руските войски са претърпели от 189 500 до 223 000 жертви, включително 43 000 убити войници. В същото време Украйна е претърпяла от 124 500 до 131 000 загуби, като до 17 500 души са загинали в бой, се казва в доклада.

Украйна няма да бъде Украинският президент призова западните съюзници да ускорят оръжейните доставки за страната му

Изтеклите документи вече се разпространяват за дезинформация, твърдят анализатори. Документът с броя на жертвите например е променен през последните седмици, за да се намали повече от два пъти броят на загиналите руснаци, преди да бъде разпространен по проруските канали в Телеграм.

Запитан за изображенията, разпространявани в Twitter и Telegram, говорителят на Кремъл Дмитрий Песков заяви пред CNN, че "нямаме и най-малкото съмнение за прякото или косвено участие на САЩ и НАТО в конфликта между Русия и Украйна". "Ние следим този процес. Е, разбира се, това усложнява цялата история, но не може да повлияе на крайния резултат от специалната операция.", допълни Песков.