На първата годишнина от инвазията на Русия в Украйна Европейският съюз одобри десети пакет санкции срещу Русия. Нови мега санкции наложиха и САЩ, Великобритания и Канада, предадоха световните агенции.

Ден след като дипломати в Брюксел казаха, че не е постигнато съгласие по въпроса, шведското ротационно председателство на Съвета на ЕС съобщи в Twitter, че държавите членки са съгласували "най-мощните и широкообхватни санкции, за да помогнат на Украйна да спечели войната".

"Една година изтече от бруталното и незаконно руско нахлуване в Украйна. Днес ЕС одобри десети пакет санкции, който включва по-конкретно по-строги ограничения за износа на технологии и стоки с възможно двойно предназначение, рестриктивни мерки, насочени срещу физически и юридически лица, които подкрепят войната, разпространяват пропаганда или доставят дронове, използвани от Русия във войната, както и мерки срещу руската дезинформация", пише в изявлението на Swedish Presidency of the Council of the EU.

Одобрените снощи наказателни мерки предвиждат по-конкретно нови ограничения за европейски износ за Русия на стойност 11 милиарда евро и замразяване на авоарите на три банки и голям брой компании от страната, както и ирански доставчици на дронове за Москва. Списъкът съдържа общо 120 имена, но те ще останат в тайна до публикуването му в Официалния вестник на ЕС.

Новите санкции бяха одобрени, след като в крайна сметка Полша оттегли късно снощи своите възражения, въпреки че не успя да издейства затягането на мерките, за което настояваше. Вчера полският премиер Матеуш Моравецки определи новия пакет като твърде слаб по време на посещение в Киев, където достави първите четири от обещаните от страната му на Украйна бойни танкове "Леопард" германско производство, отбелязва AFP, цитирана от БТА.

Полша е готова бързо да достави още танкове в рамките на "няколко дни", заяви вчера полският премиер Матеуш Моравецки.

Германското министерство на отбраната също обяви, че ще изпрати на Украйна още четири танка "Леопард 2А6" от военния си резерв, увеличавайки броя на танковете, които ще предостави, от 14 на 18.

Франс Тимерманс: Повече подкрепа за Украйна значи по-бърз край на войнатаПутин няма да спечели тази война. Всъщност той вече я е загубил, коментира еврокомисарят


Руски политици, банки и компании, свързани с ключови отрасли, но също и министри, бизнесмени и военни попадат в санкционния списък на САЩ срещу Русия. Вашингтон налага санкциите съгласувано със съюзниците си от Г-7, предаде още AFP.

Около 30 физически лица и компании от европейски страни, сред които Швейцария, Италия, Германия, Малта и България, също са санкционирани, защото са обвинени, че са помогнали за заобикалянето на вече наложени санкции на Русия чрез доставка на военно оборудване за нея. Техните авоари в САЩ са замразени. На сайта на министерството на финансите на САЩ, в което подробно се представят санкциите, се споменава името на базираната в София компания Taerio International, отбелязва БТА.

WSJ: Китай и Русия предизвикват световния ред, ръководен от САЩ Посещението на Байдън в Киев и речта на Путин показват, че двете страни са се вкопчили в дълга борба за Украйна, Пекин се кани да се намеси

Канада също наложи нови санкции на Русия, насочени срещу 129 физически и 63 юридически лица. Сред тях са вицепремиери и други представители на руските власти, заяви канадският министър-председател Джъстин Трюдо. Той съобщи, че Канада ще предостави на Украйна четири бойни танка "Леопард 2", бронирано евакуационно превозно средство и над 5000 единици боеприпаси. По-рано вчера Отава обеща на Киев помощ в размер на над 32 милиона канадски долара (23,5 милиона долара) за разминиране и противопоставяне на заплахи от оръжия за масово поразяване.

Глобалното влияние на Китай тревожи мнозинството американциЕдва 40% от американците одобряват начина, по който президентът Джо Байдън се справя с отношенията с Китай.

Великобритания въведе санкции срещу редица членове на ръководството на руската държавна корпорация "Росатом", предаде ТАСС, като се позова на информация, публикувана на сайта на британското правителство. "От днес под санкции попадат ръководители от висшето звено на руската държавна компания за атомна енергия "Росатом", а също и ръководителите на две от най-големите руски компании в сферата на отбраната, ръководителите на четири банки и други представители на руския елит. Компанията "Росатом" е дълбоко свързана с руския военно-промишлен комплекс", се казва в изявлението на британското правителство. Новият пакет от британски санкции срещу Русия влиза в сила на първата годишнина от нахлуването на руските сили в Украйна. Новите санкции засягат общо 92 руски физически лица и компании. Вчера европейските финансови министри от Г-20 подкрепиха план на МВФ, осигуряващ 15,5 милиарда долара икономическа помощ за Украйна.

Китайският план за мир предвижда отменяне на западните санкции срещу РусияПосланикът на ЕС в Китай Хорхе Толедо заяви, че документът с позицията на Китай не е предложение за мир, но ЕС ще го проучи

Байдън изрази скептицизъм по отношение на китайския мирен план за Украйна

В интервю за телевизия ABC президентът на САЩ Джо Байдън изрази скептицизъм по отношение на китайския мирен план за Украйна. Схващането, че Китай може да договори края на войната, не е разумно, каза той.

Американският президент се аргументира, че в плана "няма нищо, което ще бъде от полза за някой друг, освен за Русия." Руският президент Владимир "Путин аплодира (плана), така че как би могъл той да бъде нещо добро?", попита реторично Байдън.

Китайският план за мир в Украйна призовава и двете страни в конфликта да се споразумеят за постепенна деескалация и предупреждава да не бъдат използвани ядрени оръжия. Той до голяма степен повтаря позицията, възприета от Китай от началото на войната, отбелязва Reuters.

Американският президент потвърди, че засега Съединените щати няма да изпратят на Украйна изтребители F-16, за каквито настоява украинският му колега Володимир Зеленски.

Зеленски "няма нужда от F-16 сега. Изключвам (изпращането на такива военни самолети) за момента", каза Байдън.