Докладът на ЕК съдържа фактологични неточности, посочи главният прокурор Борис Велчев.

Той уточни, че в доклада се коментира, че е приет нов закон за съдебната власт, в който не е предвиден постоянно действащ Висш съдебен съвет.
„Не знам откъде е направен този извод" - посочи Велчев.

Според него е странен начинът, по който е отразен в доклада напредъкът на България в противодействието на прането на пари.

„Факт е, че към днешна дата има 21 присъди за пране на пари, 8 от които са осъдителни, като 6 от тях са влезли в сила.

От оправдателните присъди една е влязла в сила, 3 са протестирани" - каза Велчев, като посочи, че в доклада пише, че присъдите за пране на пари са 5, което според него е трудно обяснимо.

Главният прокурор припомни, че до преди една година в България е нямало нито една присъда за пране на пари и че постигнатите 12 присъди за една година говорят за добрата работа в тази посока и на прокуратурата, и на органите на МВР.

„Аз не се срамувам и от оправдателните присъди, тъй като те също помагат за формиране на практика на съдилищата и показват, че в тази посока се роботи добре" - допълни Велчев.

Главният прокурор заяви, че никой не отрича, че прогресът в противодействието на организираната престъпност и корупцията е недостатъчен.
Според него причината за това Европейската комисия да е толкова критична към нас по отношение на противодействието на корупцията е че няма високопоставени фигури в затвора.

„Това е факт, също така е факт, че когато имаме данни за образуване на производства срещу високопоставени фигури, сме образували такива производства" - изтъкна Велчев.

Като пример той посочи, че не се сеща за нито един бивш директор на Държавния резерв, който да не е обвиняван и уточни, че делата на всичките са вече в съдебна фаза - влезли са в съда, обвинителните актове са готови, включително и последният, който беше внесен преди няколко дни.

„Не знам какво се очаква под „корупция по високите етажи на властта" и „високопоставени лица, привлечени към наказателна отговорност", но практиката показва, че когато имаме данни, реагираме" - коментира Борис Велчев.

Според него има разминавания в очакванията, но той е категоричен, че ако има данни за престъпление, извършено от министър, ще бъде образ дело срещу министър, обаче няма да бъде образувано дело срещу никого без да има данни.

Случаят „Ангел Александров - Румен Овчаров" по думите на главния прокурор е важен критерий дали работата върви добре.
Той посочи, че във връзка с този скандал продължава да се работи по делата и съобщи, че вчера на поредно заседание е решено прокурорите, които би трябвало да почиват, да не прекъсват работата по тези дела, а да ги предадат на колеги, за да няма никакво спиране в съдебния процес.

„Въпросът не е в това непременно и на всяка цена да вкараме обвинени, въпросът е, когато има данни, непременно да вкараме обвинени" - подчерта главният прокурор.

По негово мнение има процедури, които са неоснователно дълги.

„В досъдебната фаза се разследват с години, има такива случаи и в съдебната фаза, но също така има дела които основателно се точат много дълго време, защото другото означава те да бъдат претупани" - допълни Велчев.

Липсата на предпазна клауза според него е оценка, че направеното може да не е достатъчно, но че е направено нещо и че промените в България имат необратим характер.

„Този извод си личи от доклада, въпреки констатираните неточности в него" - посочи Велчев.

Според него вероятно ЕК е ползвала стара информация, въпреки че й е подавана актуална.

Главният прокурор изрази предположение, че неточностите бъдат отстранени в окончателния вариант на доклада.