На следващото правителствено заседание в кабинета ще има още двама новобранци и така на практика в него ще вземат участие едва 8 души от онези 17, които на 27 юли 2009 година положиха клетва пред Народното събрание.

Само 7 от тези 17 ще са на същите позиции, които бяха и в началото на мандата.

В търсенето на правилните хора, на министерските кресла, на заместниците им и като ръководители на държавни агенции се изредиха близо 30 души, преброи БГНЕС.

И явно за търсенето няма определен час, защото и късно вечер се обявяват оставки и се разговаря с бъдещите министри. Критериите май няма или поне не са съвсем ясни, защото ако Борисов беше уверен в качествата на Десислава Атанасова, стои въпросът защо още преди три години не се спря на нея за министър на здравеопазването.

Едно е ясно - следващата седмица Народното събрание ще назначи досегашния зам. министър на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев на мястото на Трайчо Трайков и досегашния председател на парламентарната здравна комисия Десислава Атанасова на мястото на Стефан Константинов и така тя ще е здравен министър № 4.

От началото на управлението на ГЕРБ от юли 2009 г. до днес са напуснали правителството общо 10 министри, двама си смениха постовете си.

Първият министър на външните работи в кабинета на Бойко Борисов Румяна Желева беше сменена с Николай Младенов.

Казусът с Желева възникна заради декларацията й при встъпването й в длъжност като външен министър през юли 2009 г., в която Желева е посочила, че 12 месеца преди назначаването й е била в управлението на "Етко-Шнайдерс" ООД.

Аню Ангелов смени на поста министър на отбраната Николай Младенов, който стана външен министър на мястото на Румяна Желева.

Йорданка Фандъкова беше сменена от поста министър на образованието, след като стана кмет на София. На нейно място беше назначен Сергей Игнатов.

В Министерството на здравеопазването по време на управлението на ГЕРБ първият министър на здравеопазването Божидар Нанев беше сменен с Анна-Мария Борисова. Божидар Нанев бе избран на 27 юли 2009 година. Няколко месеца по-късно, на 30 март 2010 година, той подаде оставка. Здравното министерство обяви търга на лекарствените препарати, докато в страната имаше истерия покрай епидемията от свински грип. Договорът обаче беше сключен, след като заболеваемостта намаля. Според юристи, е било почти невъзможно МЗ да приеме по-евтината оферта от здравната служба на Великобритания. В съда беше заведено дело срещу Нанев, което продължава.

Проф. Анна-Мария Борисова като министър на здравеопазването беше сменена от досегашния Стефан Константинов. Според премиера Бойко Борисов, проф. Анна-Мария Борисова напусна поста си, защото е изгубила обществено доверие и не е споделила с него и с парламентарната група на ГЕРБ идеята си за 20% доплащане в болниците, преди да я направи обществено достояние.

Сега напуска и д-р Стефан Константинов. В началото на тази седмица българският премиер Бойко Борисов заяви, че ще отстрани Стефан Константинов, ако не влезе в час. Вчера депутатите от управляващото мнозинство изненадващо приеха предложението на депутатите от опозицията в седмичната програма на НС да влезе точка за съставяне на временна комисия, която да провери по какъв начин се формират цените на лекарствата.

Трайчо Трайков получи жълт картон през април миналата година. След скандала с българо-руското споразумение за изграждането на АЕЦ "Белене" тогава, вместо него, оставка подаде шефът на НЕК Красимир Първанов. В края на миналата година премиерът Бойко Борисов каза, че 2011 година е била на вицепремиера и министър на финансите Симеон Дянков, а 2012 година ще е на Трайчо Трайков...

Министърът без портфейл Божидар Димитров подаде оставка след скандал. Той нарече българите "този шибан народ", но най-напред му се размина. До освобождаването на Димитров след неговата оставка в средата на декември месец 2010 г., закриването на поста му и оставката му като депутат, се стигна след скандала с отзоваването на българските посланици - агенти на Държавна сигурност.

Народното събрание прие на 4 февруари 2011 г. структурни промени в Министерски съвет, като гласува закриването на поста министър без портфейл и персоналното освобождаване на заемащия поста Божидар Димитров.

Оставка подаде на 18 май 2011 и министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията Александър Цветков. На негово място дойде заместникът му Ивайло Московски, който заяви, че Александър Цветков е бил неразпознаваем в Европа и проблем е било освобождаването на добри специалисти в железниците, което е довело до проблемите в жп транспорта.

Оставка подаде и Росен Плевнелиев като министър на регионалното развитие и благоустройството, заради кандидат - президентската си кампания от ГЕРБ, след която беше избран за президент на България. На негово място дойде заместничката му Лиляна Павлова. След избирането си за вицепрезидент Маргарита Попова пък беше сменена като министър на правосъдието от Диана Ковачева.