България трябва да има ясна позиция за войната в Украйна, като подкрепи украинския народ – това ще даде възможност впоследствие сектори от българската икономика да участват във възстановяването на страната.

Това заяви в предаването 120 минути по bTV Мария Габриел, вицепремиер и външен министър на България.

Тя коментира, че България е суверенна държава, а не параван, и че решенията се вземат единствено и само тук. „Наистина е важно страната ни да отстоява своята принадлежност към европейското семейство – това е цивилизационен избор", каза Габриел пред водещия Светослав Иванов.

Попитана за мотивацията ѝ да се върне в България и да бъде част от правителството, Габриел каза, че една от причините е била необходимостта от редовен кабинет и работещо правителство. Две години страната е била в безвремие, криещо заплаха да бъдат пропуснати възможности за развитието ѝ, каза Габриел.

Габриел информира, че между партньорите във властта не е уточнена кандидатурата за нов еврокомисар, добавяйки, че изборът му трябва да покаже, че България се отнася сериозно към този пост.

"Важно е България да изпрати еврокомисар, който ще отстоява ресор, насочен към бъдещето на хората. Необходимо е време, за да обсъдим номинацията. Принципът на това правителство е диалог с Денков, ще обсъдим с него кандидатурата, тя трябва да не събужда нови напрежения", заяви Габриел.

Относно конституционните промени, бившият еврокомисар каза, че те не се ограничават единствено и само до подкрепата на ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ и ДПС - БСП също е част от този процес.

„Когато говорим за конституционни промени, трябва да си дадем време за дебат, за да бъдат те разбрани от обществото“, каза Габриел, добавяйки, че е важно дебатът да се случи в Народното събрание.

ДПС има проект, който е внесен, съгласуван с Венецианската комисия, посочи Габриел и каза, че очаква да има и други законопроекти за промени в Конституцията.

По повод коментара за Иван Гешев при първата ѝ поява пред медиите, преди началото на разговорите за съставяне на правителство, Габриел заяви, че ясно е казала, че министърът на правосъдието предлага на Висшия съдебен съвет да разгледа искането за оставка на главния прокурор. По думите ѝ в последните години граждани и политически лидери нееднократно са заявявали необходимостта не за персонална промяна, а за крачка, свързана с правомощията на главния прокурор, която да върне чувството за справедливост. „Тази крачка може би е първа, но тя далеч не изчерпва нуждата от цялостна съдебна реформа. Ето това беше и моята заявка", коментира вицепремиерът.

По отношение на темата „Барселонагейт“ и искането за сваляне на имунитета на Бойко Борисов Габриел коментира: „Ставаме свидетели на психоатаки и компромати, аз мисля, че е въпрос на време това да стане ясно". Тя припомни, че лидерът на ГЕРБ е бил две години без имунитет.

Докато има усещане, че политически може да бъде инструментализирана институцията, няма как решението да бъде променено, визирам конкретно това на Изпълнителната комисия на ГЕРБ – за това да не бъдат давани имунитети на депутати, докато не бъде реализирана съдебната реформа, посочи още Габриел.