Ще предложа на българското правителство отмяна на националната забрана за внос от Украйна, след като има такава европейска.

Това заяви днес пред журналисти в Пловдив служебният министър на земеделието Явор Гечев, цитиран от БТА, по повод решението на Европейската комисия за вноса на продукция от Украйна. Той добави, че според него правилният подход са общоевропейските действия и че има уговорка през следващата седмица да се види със земеделския министър на Украйна.

Вчера ЕК съобщи, че е постигнала принципна договореност за възобновяване на транзита на украинско зърно през петте държави от Европейския съюз, включително България, които наложили едностранно ограничения на вноса не само на зърно, но и на десетки други украински аграрни продукти.


Кои украински стоки няма да внасяме през следващите 2 месецаЗа периода от 24 април до 30 юни 2023 г. няма да бъдат допускани определени стоки с произход от Украйна

България, Унгария, Полша, Румъния и Словакия въведоха мерките, като се позоваха на опасения, че украинското зърно, предназначено за износ в други страни, се е озовало на местните пазари, което е довело до намаляване на цените за местните земеделски производители. В замяна на обезщетения, петте страни са се съгласили украински храни да продължат да се внасят в ЕС, без обмитяване и през следващите 12 месеца.


Заместник-председателят на Европейската комисия Валдис Домбровскис съобщи в Twitter, че изпълнителният орган на ЕС е постигнал "принципно споразумение" с петте държави, "за да отговори на опасенията както на земеделските стопани в съседните държави от ЕС, така и на Украйна".

Според съобщението до 5 юни само в петте държави ще бъде забранен вносът на украинска царевица, пшеница, рапично семе и слънчогледово семе, срещу което те ще отменят наложените от тях едностранно забрани за внос на украински храни. Петте страни ще трябва да премахнат и ограниченията върху транзита на украински храни.

По повод принципното споразумение украинското министерство на външните работи е предало протестна нота на представители на Полша и на ЕС вчера, описвайки ограничаването на вноса на украинско зърно в страни от ЕС като "категорично неприемливо", съобщи по-рано БТА.

"Някои ограничения, каквото и оправдание да има за тях, не съответстват на споразумението за асоцииране между Украйна и ЕС и принципите и нормите на европейския единен пазар", заяви външното министерство.

"Налице са всички правни основания за незабавно възобновяване на износа на украински селскостопански стоки за Полша, Румъния, Унгария, Словакия и България, както и продължаване на безпрепятствения износ към други страни-членки на ЕС и като цяло безпрепятствения транзит на всички украински продукти за други страни както в границите, така и извън границите на ЕС", се казва още в съобщението на външното министерство на Украйна.

Киев призовава партньорите "да намерят балансирано решение въз основа на законодателството на ЕС, Споразумението за асоцииране и в дух на солидарност", като единствен начин съвместно да се противостои на агресивната война на Русия срещу Украйна.

Без да коментира реакцията на Киев, Гечев каза днес, че до 5 юни ЕК въвежда забрана за внос на пет култури (за разлика от посочените от ЕК четири). Той добави към схемата слънчогледовото олио, като посочи, че ЕК "продължава да го обследва". Той информира, че има уговорка през следващата седмица да се види със земеделския министър на Украйна и, освен темата за двустранните отношения, двамата ще обсъдят и въпроса за слънчогледовото олио.

Коридорите ще продължават да съществуват, като съответно България и другите държави ще допускат всички товари, които са за реекспорт към трети държави, каза Гечев. По думите му до 5 юни се работи за усъвършенстване на коридорите, които да са по-изгодни както за ЕС така, и за Украйна.

Гечев увери, че покачване на цените на тези култури няма да има, както и сътресение на пазара. В последните дни цените на борсата на зърното падат, посочи той. По думите му няма значителни количества пшеница от Украйна, които са на българския пазар, и има достатъчно българска. Той каза, че имаме 2,5 млн. тона първокачествена пшеница в България, 1,5 тона царевица и 1,16 млн. тона слънчоглед – и че не може да се говори за никакви възможности на спекула и вдигане на цената на хляба.