До няколко седмици ще сме 100% готови за чакалнята на еврозоната. На 70% е готова и последната банка, непокрила досега изискванията на Европейската централна банка. Това заяви пред БНТ финансовият министър Владислав Горанов.

Това е процес, по който се работи близо 2 години, каза още Горанов.

"Десетки са стъпките, изминати дотук. Стотици са разговорите между българските власти, Европейската комисия, Европейската централна банка. Ерозоната е задължение, тя е цивилизационен избор да участваш в Европейския съюз", заяви финансовият министър.

По думите му не трябва да гледаме на валутния съюз, като на "сладкарница".

"Тя е жив организъм на икономика с обща кръвоносна система, което дава много възможности. Ние не трябва да гледаме консуматорски на еврозоната или консуматорски към присъединяването към ЕС. Ние сме част от обща система от ценности", допълни Владислав Горанов.

Той коментира и мерките за стимулиране на бизнеса в условията на пандемията от COVID-19.

"Кризата е предизвикателна, така че ако ви кажа, че не съм притеснен за нищо, ще звучи много самонадеяно. Отговорността на финансовия министър е даде възможност не само всички сфери на обществения живот, които се финансират през бюджета, да продължат да функционират нормално, но и да осигури или да предвиди развитието на кризата, доколкото това е възможно, както и да даде възможния принос и към реалния сектор на икономиката", заяви финансист №1.

ЕС отделя 3 млрд. евро за 10 държавиНа Украйна се отпускат 1.2 млрд. евро


В период на криза, когато не знаем какви ще са икономическите последици върху цялото общество трябва да сме много предпазливи с готовите пари за харчене, каза Горанов.

По думите му засега не се разглежда сценарий за преразглеждане на данъчната политика през 2020 година.

"В период на криза, когато трудно си събираш действащите данъци, да ги увеличаваш е изключително грешно стопанско решение. Не мисля, че ще се наложи и втора актуализация на бюджета", заяви Горанов.