Надяваме се системата телефон 112 да бъде изградена преди да приключи съдебното производство в Европейския съд заради забавянето на спешния телефон. Това каза вицепремиерът и министър на държавната политика при бедствия и аварии Емел Етем, предаде БГНЕС.

Тя коментира обявеният вчера от ЕК ултиматум, че ако до два месеца страната ни не завърши системата, комисията ще заведе дело в съда на ЕС. По думите на Етем съдебната процедура продължава около две години и дори да е започнала, ако държавата изпълни задълженията си, процедурата се прекратява.

Министърът изрази надежда, че до края на годината ще бъдат изградени шестте центъра и услугата ще бъде достъпна на територията на цялата страна. За изграждането на системата има предвиден ресурс в държавния бюджет, посочи Етем. Този ресурс е разпределен между трите министерства, които са отговорни за националната система телефон 112 - МВР, Министерство на здравеопазването и Министерство на държавната политика при бедствия и аварии.

Етем заяви, че правителството понася своята отговорност за забавянето на спешния телефон, като предприема стъпки за скъсяване на пропуснатите осем години. Още правителството на Костов е подписало документа с ЕС и до миналата година нямаше и следи от телефон 112, заяви Емел Етем. По думите й две правителства от 1997 г. насам не са си мръднали пръста, за да направят необходимото и да изпълнят поетия от България ангажимент.

Според нея с действията си сегашното правителство е показало не само политическа, но и чисто административна воля да изгради спешния телефон. Етем изрази увереност, че ще убедят европейските си партньори, че ангажимента ще бъде изпълнен, макар и със закъснение, което не е по вина на сегашния кабинет. Според Етем задействането на съдебната процедура има за цел не толкова да санкционира за неизпълнени задължения, а да се дисциплинират страните да спазват своите отговорности.

Снимка: БГНЕС