Проектозаконът за събиране на вземанията, който урежда дейността на колекторските фирми, е приет от правителството и ще бъде внесен за гласуване в парламента.

Това съобщи вицепремиерът Корнелия Нинова.

Новият закон предвижда колекторските фирми да подлежат на регистрация и да имат капитал от минимум 500 000 лева. Те няма да имат право да искат по-голяма сума от първоначалното задължение на длъжника и да начисляват допълнителни такси и комисиони в своя полза.

"Те ще трябва да имат сключена застраховка за професионална отговорност, така че, ако нанесат щета или вреда на някого, тя да бъде покрита от тази застраховка. Колекторска дейност ще могат да извършват само неосъждани лица и такива, срещу които не се водят наказателни дела", обяви на брифинг днес Корнелия Нинова.

Колекторите ще са длъжни да уведомят длъжника предварително и да го поканят да погаси задълженията си доброволно, а той ще има право да оспори исковете.

Окончателно: Две са номинациите за гуверньор на БНБКои са Андрей Гюров и Любомир Каримански?

Колекторите няма да могат да звънят по телефона на длъжниците или да ги подлагат на друг натиск от 8 вечерта до 7 сутринта, както и в почивни, и в празнични дни.

При позвъняване с покана за погасяване на задължение, следващото ще трябва да е поне след два дни.

"Законът предвижда сериозни санкции при неизпълнение на тези разпоредби - от 5000 до 15 000 лева за физически лица и от 10 000 до 50 000 лева за юридически лица и еднолични търговци", каза още Нинова.

Тя изрази увереност, че проектозаконът за събиране на вземанията ще бъде приет бързо от Народното събрание, тъй като е съгласуван с всички политически сили от управляващата коалиция.