Европа не одобрява AI във Facebook. Какво отговаря Meta
"Тъжно е, че това е тяхната гледна точка. Вярваме, че може да бъде и друга, но те са регулаторния орган", казват от компанията на Марк Зъкърбърг
Компанията майка на Facebook и Instagram Meta спря разпространението на своя асистент с изкуствен интелект в Европа, след като Ирландската комисия за защита на данните (IDPC) я задължи да отложи плана за използване на данни от възрастни потребители на платформите с цел обучение на големи езикови модели (LLM).
"Тъжно е, че това е тяхната гледна точка. Вярваме, че може да бъде и друга, но те са регулаторният орган.
Така че, поставяме всичко на пауза и отлагаме конкретни инструменти, които наричаме Meta AI, за потребителите в ЕС", заяви пред Euronews Лоран Соли, вицепрезидент за Южна Европа в Meta.
"В ЕС има специфично мнение, което обсъждаме, но уважаваме решението им.", допълни той.
Ходът на регулатора дойде, след като австрийската организация за защита на личните данни NOYB подаде жалби до регулаторните органи в 11 държави членки на ЕС, твърдейки, че практиките на Meta не са в съответствие с Общия регламент за защита на даннитена ЕС.
Описвайки това като "стъпка назад" за европейските иновации, Meta заявява, че остава силно уверена, че подходът ѝ е в съответствие с европейските закони и разпоредби.
Това не е първи подобен случай, след като миналата година компанията на Марк Зъкърбърг беше глобена с рекордните 1,2 млрд. евро за нарушаване на правилата на ЕС за защита на данните, припомня Euronews.
Огромни възможности
Изкуственият интелект представлява "най-голямата търговска възможност" в днешната икономика, според проучване на PwC, което предвижда, че през 2030 г. световният БВП ще бъде с 14% по-висок благодарение на него, което се равнява на допълнителни 14,6 трилиона евро.
"Това е суперконкурентна индустрия", категоричен е Соли от Meta и допълва: "Ние искаме да бъдем една от най-добрите компании в областта на изкуствения интелект."
"Тази година ще похарчим между 35 и 40 млрд. долара CapEx (капиталови разходи), за да развием инфраструктура и да предложим на всички потребители най-добрия инструмент. Това е предизвикателството, пред което сме изправени, но е и огромна възможност за нас".
Франция: Епицентър на AI
През 2015 г. Meta откри първата си европейска изследователска лаборатория за изкуствен интелект – Fundamental AI Research (FAIR) в Париж.
"За нас беше огромен крайъгълен камък да имаме възможността за тази лаборатория в Париж и да съберем около нея много таланти, не само французи. Има много европейци, които работят по този въпрос.", допълва Соли.
"Опитваме се наистина да продължим да даваме тласък, да разпространяваме, да се отваряме, защото вярваме, че се нуждаем от силна екосистема за изкуствен интелект в Европа. В цял Европа, не само Франция, има талантливи хора.", убеден е представителят на Meta.