Ще продължим да работим като екип към хуманитарните мисии на ООН. Така отговори капитан Бранко Чорбаджийски на въпрос дали ще се върнат отново да работят като хуманитарни работници. По-младите му колеги Александър Димитров и Веселин Нанолов потвърдиха.

Тримата български пилоти бяха отвлечени в Дарфур на 13 януари 2011 година сутринта, малко след като кацат с хеликоптер на 65 км от град Ел Дженейна, столица на Западен Дарфур при полета на хеликоптер на фирма "Хели еър", работеща за ООН. Българските пилоти бяха освободени на 6 юни 2011 година.

"Аз съм се разбрал и със съпругата ми - друго не мога да правя", подчерта капитан Чорбаджийски. Този български екип е най-младият във фирмата "Хели еър".

Българският еврокомисар Кристалина Георгиева, с която те имаха днес среща, каза, че нейният първи въпрос към тях е бил точно този и тя им благодари и е много щастлива, че те ще продължат работата си като хуманитарни работници - една професия, която е винаги на границата между живота и смъртта.

В тези 145 дни минахме от ада до рая, като последният ден 6 юни, когато ни освободиха беше раят, когато видяхме и генерала /Кирчо Киров - бел. ред./, каза капитан Чорбаджийски. Свързахме с близките си и компанията на 8-ия ден, после на 20-ия ден, но имаше период от 52 дни, когато нямахме връзка с никого. Когато ни заобиколиха 13 въоръжени мъже и десет дула бяха срещу лицето ми - не беше лесно. Придвижвали сме главно пеша, като минавахме от племе на племе и водата и храната, много често бяха лимитирани.

Заплашваха ни, в продължение на три дни ще убият всеки един от нас или, че ще ни продадат в Нигер, спомня си капитанът. От разговорите, които имаха похитителите, ние разбирахме, че се работи и от ООН и от българското правителство и от фирмата ни за нашето освобождение. Все си мислех, че ще стане на някой празник - но мина 3 март, после Великден, дойде Гергьовден, моят 7 годишен син се казва Георги, но дойде юни и бяхме свободни, споделя Чорбаджийски. Е, имаше и такива моменти, каза той в отговор на въпрос на БСНЕС дали е имало случаи на неразбирателство между тях тримата, но ние сме един истински екип и то най-младият във фирма "Хели Еър". С Веско Нанолов сме заедно осем години в толкова изпитания, а Александър Димитров е от година и половина с нас, веднага след студентската скамейка, дори не е ходил войник, не без гордост казва капитанът.

Малко, след като станах еврокомисар разбрах, че професията на хуманитарните работници е една от най-опасните професии в света. Миналата година са загинали в конфликтните точки на света 102-ма хуманитарни работници и 120 са били отвлечени, посочи Кристалина Георгиева.Не случайно започнахме кампанията "Не стреляй, аз съм хуманитарен работник". Тя посочи, че заедно с Валери Амос, отговаряща за хуманитарната дейност на ООН работят изключително активно за безопасността на хуманитарните работни. В 40 държави в света има конфликт, или излизат от конфликт или влизат в конфликт.

Преди, когато воюваха организирани армии от ясни държави, можеше много по-лесно да се водят преговори. А сега, когато приключи даден конфликт млади мъже остават с автомати, но без работа, без дом, без управление и организация и е много трудно да се водят преговори. За жалост, свива се мястото на хуманността в нашия свят, отчита дори малко песимистично еврокомисар Георгиева. Според нея, както и на колегите й от ООН и ЕС трябва да се работи за развиване на "охраната в опасност на хуманитарните работници, както се изрази тя.

Източник: БГНЕС