За последните 2 г. заетостта в страната нарасна с 97 000 души. Само за последните 12 месеца до първото тримесечие с 50 000 души. Миналата година бе отчетен и най-голям видим спад на безработицата от 2009 г. От тази гледна точка, картината изглежда оптимистично, заяви Лъчезар Богданов, управляващ партньор нa Industry Watch Group, по време на икономическия панел от втория ден на Шумът на парите.

От гледна точка на инвестициите това oзначава, че българският пазар на труда започва да прилича на 2006 – 07 г. Хората започнаха да свършват и тук не говорим само за програмисти и IT специалисти, а за броя им като цяло.

Коефициентите на заетост са подобни на тези от 2006 г. и началото на 2007. Коефициентът на заетост на вишистите е по-висок от средния за ЕС. В големите градове той също е сравним с добре представящите се трудови пазари в Европа

От другата страна са хората без образование и хората от селските райони. Там малко от тях работят.

Лесният начин за търсене на хора свърши. Ако искаш да наемеш висококвалифициран човек, е трудно, защото вече е зает, според Богданов.

Свободните хора са малко и те са в определяните от Министерството на труда като уязвими групи - роми и хора в напреднала възраст.

Само за последните 12 месеца голяма част от ръста в заетостта е сред хора на 55 г. При групата до 45 г няма ръст.

Ако гледаме лесните за наемане хора, сред тях има и неактивни лица. Тук има много хора, които не търсят работа. България е сред страните с много висок дял на хората, които не търсят работа. Има хора до 25 г., които казват, че са обезсърчени и са се отказали да търсят работа.

Друга категория от над 200 000 души във възраст до 64 г. казват, че се чувстват твърде стари, за да работят и не търсят работа, посочи още икономистът.

Общата картина е, че вече и бройките свършват или има бройки, които обаче не са активни на пазара на труда. Те трябва да бъдат активирани от предприемачите и инвеститорите.

Всяка година техникуми завършват над 21 000 деца. Това са над 40% от всички завършили. В същото време бизнесът казва, че няма подготвени хора, значи образованието не ражда хора, които имат професия. Явно има скъсване на връзката в професионалното образование, според Богданов.

Форумът Шумът на парите се провежда със съдействието на основните ни партньори Коника Минолта и Уникредит Булбанк, както и партньорите Алкомет, Девня Цимент, Адмирал Маркетс, Garitage Investment Management, Капман Холдинг, Qatar Airways, MBL|CBRE, Провидънт Файненшъл, Residential Park Sofia, ЗАД България и Сирма груп Холдинг.

Организационен партньор на събитието за поредна година е агенцията за връзки с обществеността AMI Communications България.

Форумът се провежда с медийната подкрепа на сп. Мениджър, Агенция Фокус, Novini.bg, Fakti.bg, Offnews, Imot.bg, Kaldata, сп. Икономика, Seenews, economic.bg, в. Сега и Enterprise Europe Network.