Скандалът не издига националното ни самочувствие. Изслушването на Румяна Желева мина зле. Цялата тази кампания натовари негативно не само името на кандидата, но и на правителството, и на страната като цяло, казва президентът Георги Първанов пред в."24 часа". Крайно време е да разберем, че когато вървят негативни публикации в чуждия печат и опозицията се радва на злепоставянето на правителството, трябва да сме наясно, че това може да се върне, подчертава държавният глава.

За номинацията на Кристалина Георгиева за еврокомисар

Основната причина бе в самата номинация. Виждаме разликата сега с един силен, убедителен кандидат, какъвто смятам, че ще е Кристалина Георгиева, отбелязва Първанов в отговор на въпрос защо не одобрява поведението на опозицията. Отношението към Георгиева е коренно различно и съм сигурен, че няма да има негативен отзвук, допълва той. Тя без съмнение е на нивото на най-добрите. Мисля, че ще ни представи достойно и което е много важно - ще пасне добре на този малко особен ресор, защото като човек от Световната банка познава проблемите по света и би могла да намира верните решения.

Радвам се на тази номинация, посочва Първанов. Не се меся в работата на правителството по този въпрос и не е редно да го правя. Декларирах обаче готовност да подкрепя усилията на кабинета. Но, както се казва, каквото човек сам си направи, никой не може да му го направи. Ситуацията беше неспасяема, убеден е президентът. В този случай решението не можеше да бъде намерено чрез лобиране в Брюксел, защото Еврокомисията и Европарламентът в голямата си част симпатизират на България, но и ние трябваше да ги улесним във вземането на тяхното решение.

За форума „България-накъде след кризата"

Кризата дойде у нас по-късно и има по-различни проекции от това, което наблюдаваме на Запад. При нас финансовата система като цяло е по-стабилна, но много ощетен е реалният сектор. Точно там ще имаме по-голяма продължителност на кризата. И затова целта на дискусията "България - накъде след кризата", е да се намерят жизнеспособните, стратегически отрасли, в които държавата да инвестира, отбелязва Първанов.

Другият акцент в дискусията са социалните аспекти. Идеята за ограничаване на безработицата е основна в ЕС, а при нас остава на заден план. Вместо това се фокусираме върху голямата цел за нулев бюджетен дефицит. Оставам на мнението, че тази цел връзва ръцете на правителството за активна политика към реалния сектор. Вече виждаме, че тя започва да се ревизира под натиска на различни социални сектори - лекари, железопътни работници, на социално слабите.

Според него, ако може да има локомотив на българската икономика, това е енергетиката. Успоредно трябва да търсим инвестиции в новите технологии, в науката и знанието. Казвам го предпазливо, защото виждам, че някои ревнуват от моята активност по отношение на науката и образованието, но това е бъдещето. Това е ключов момент в Лисабонския договор и в стратегията на ЕС до 2020 г. и ние не можем да си затваряме очите, отбелязва държавният глава.

Кризата не е аргумент срещу големите енергийни проекти, а по-скоро в тяхна полза. Те означават не само гаранция за енергийната ни сигурност, но и са инвестиция в икономиката. Много по-добра, отколкото инвестициите в пътната инфраструктура. Това означава много заетост и сигурност в най-широкия смисъл. Когато имаш атомни централи и през теб минава мрежа от газопроводи и петролопроводи, всички имат интерес да пазят сигурността на тази държава, подчертава Първанов. На дискусията ще сложа акцент и на онези проекти, които са българският принос в диверсификацията на трасетата и източниците на подобни ресурси. Имам предвид главно договора с Азербайджан, който гарантира доставките на природен газ за България, така че ние да не се притесняваме от кризи, уточнява Първанов.

По повод на съмненията около проекта за АЕЦ „Белене", Първанов счита, че няма реални аргументи освен финансовите срещу този проект. Инвестициите в енергетика са гарант за сигурност. Добре е, че правителството успя да се справи с тази материя и съвместно екипите на президентството и правителството изработихме българската позиция за преговорите с Москва, която вероятно ще включва и доста по-изгодни финансови условия за България при реализацията на АЕЦ "Белене".

Инвестициите в пътната инфраструктура са антикризисна мярка, но ако говорим за следкризисното ни развитие, много по-стратегически биха били инвестициите в енергетиката. Те ще дават своята добавена стойност десетилетия след това, е категоричното мнение на държавният глава.

За МВР

В коментара си за дейността на МВР Първанов казва, че за него най-важното е да имаме конкретни резултати в изпълнение на ангажимента на правителството и прокуратурата за онези 300 бандити, които за мен са по-наглите и най-наглите. Тук поставям въпроса кой е мозъкът или идеологът на Наглите. Трябва да се стигне до края. Имената, споменати сред Наглите, са относително неизвестни. А познатите ни имена са на свобода, не за първи път отбелязва Първанов пред вестника.

Това предполага, че трябва да бъдат хванати на място със съответните доказателства, за да може съдебната власт да си свърши работата. Не е въпросът да бъдат поканени на кафе, каквито случаи имаше. Никой не може да ме убеди, че няма начин тези хора да бъдат хванати в нарушение на закона. Пожелавам искрено успех на МВР и службите, защото това е ключова задача, подчертава президентът.

За отношенията с правителството

За отношението си към правителството и към премиера Първанов повтаря, че във всеки случай аз не съм искал да свалям правителството. Дал съм си дума още при първия мандат да работя за политическата стабилност, което предполага добро взаимодействие с правителството и парламента, заявява държавният глава. Ние сме избрани не за да имаме красиви чувства, а работни отношения, от които държавата да печели. Важното е този дебат да не се персонифицира и да не се натоварва с лични оценки, защото това тежи.

Източник: БГНЕС