Аз съм против да изграждаме армия за износ. Нашата армия има ангажимент да пази границата на страната. Това заяви президентът Георги Първанов в интервю тази сутрин.

Президентът съобщи, че е научил за изпращането на „Дръзки" във водите около Либия от медиите и определи случая като „пренебрежение към президентската институция".

Първанов каза още, че не възразява за участието ни по този начин във военната операция, но остава с особено мнение по въпроса. Държавният глава каза още, че без съмнение Кадафи трябва да си върви. Според президента вероятно в Либия ще се наложи и сухопътна операция.

„Българската позиция изглежда объркана, бяха направени от премиера взаимоотричащи се твърдения. Аз не мога да направя своя избор между Кадафи и бунтовниците. Кадафи трябва да си ходи, без съмнение. Ако Кадафи остане, не може да говорим за никакъв мир", категоричен бе държавният глава. Според него обаче само отстраняването на Полковника не гарантира мира, още повече демокрацията.

Първанов заяви, че в момента е още по-убеден, че референдум за АЕЦ „Белене" трябва да има. Президентът допълни, че именно сега спорът по този въпрос е станал още по-ожесточен, тъй като са се включили ще хора и фактори: „Това налага народът да се произнесе".

Държавният глава бе категоричен, че изборите през есента трябва да са последният срок за осъществяването на референдум. Според него би било по-евтино да се съберат три избора в едно, а и наличието на регулярния вот би накарало хората да се включат по-активно и в референдума.

Първанов обяви още, че на 12 април предстоят консултации с парламентарно представените партии, за да бъдат обсъдени организацията и възможните дати за провеждането на президентските и местните избори. Очаква се датата за тях да попадне между 20 октомври и 20 ноември.

Президентът отбеляза, че ще се опита да запази неутралитет относно кандидатите за неговото място: „За мен е важно да е качествен. Вместо да правят договорки, по-добре е партиите да се огледат и да намерят силните фигури. Виждам поне пет души, които биха могли да бъдат и по-добри от мен като президент. Казвам го като човек със самочувствието на успял президент", коментира Първанов: "В БСП част от номинациите вече са известни, независимо дали става дума за Калфин, Паскалев, Плугчиева. Споменавам ги, защото вървят като номинации. Мога да спомена имена от дясно, дори от ГЕРБ, но се опасявам, че само ще им създам проблеми", уточни президентът.

За Алексей Петров, Първанов коментира, че вицепремиерът Дянков знае повече по този въпрос. "Аз не съм контактувал с Алексей Петров. Не допускам, че той може да събере достатъчно гласове, но би могъл да има своите аргументи в една кампания. Очаквам радикализация на тези избори в буквалния смисъл и то не само на политическия сблъсък, но и на личности. Да не дава Господ компромати. За мен тези избори ще бъдат за или против правителството на ГЕРБ, това ще бъде истинският референдум", категоричен бе Първанов.

"Когато имам критични бележки към политиката на ГЕРБ, не се притеснявам, бих могъл да бъда критичен, но не искам това да се прехвърля априори върху една кандидатура. Вчера разбрах, силно се изненадах, че кандидатурата на ГЕРБ ще бъде мъж или жена", заяви президентът. Той посочи, че ролята на жените в българската политика ще нараства. "Първо, защото имаме вече утвърдени жени в политиката и второ, защото това ще дойде в противовес на агресията, с която беше зареден преходът и която ни залива отвсякъде", добави Първанов.

По отношение на организираната престъпност, президентът заяви, че по времето на тройната коалиция са били хванати Маргините. "Започна и натискът по делото срещу Златко Баретата. Когато питах Цветанов за това подслушват ли се босовете на престъпността, отговорът беше "не, защото е трябвало да се подслушват преди 15 години, сега са чисти бизнесмени". Аз твърдя, че не са такива. Няма резон в това да се подслушват 10 000 или 15 000 души, чиито профил не се знае, никой не знае кои са тези хора, а тези, които са ядрото на организираната престъпност те да са недосегаеми, реално това се получава. Въпросът защо трябва да бъде зададен на управляващите", каза Първанов. "Там бяха най-големите очаквания. Едва ли някой е очаквал, че Борисов и Цветанов ще се справят както митичният герой със змея, така и те с кризата, но всички очакваха да се справят с престъпността.

Този, който активно е кореспондирал и вероятно още го прави с Алексей Петров е неговият бивш приятел от спортните години настоящият премиер. Звучи нелепо този въпрос за това, че днес вицепремиерът прави официални разговори по бизнес въпроси с Алексей Петров", каза Първанов.

За покойния Михаил Михов (бел.ред.-Мишо Бирата, президент на Баскетболната федерация), Първанов каза, че не е редно след погребението на другия ден да ровим в това кой е Михаил Михов. "Припомням, че ако прочетете записа на разговора на премиера Борисов с Ваньо Танов, ще ви стане ясно кой какъв ангажимент е поемал. Премиерът казва: аз съм поел ангажимент. Тези записи се твърди, че са манипулирани, което означава, че са презаписани. Никой не е излязъл да опровергае съдържанието на записите. Искам прокуратурата много отчетливо да каже кой е в основата", уточни Първанов.

За това дали Михаил Михов му се е обаждал, че е репресиран от митниците, Първанов каза, че когато отиде на мач много хора отиват при него, всеки се оплаква. "Не съм знаел какъв е бизнесът на Михов, още по-малко съм знаел какъв е проблемът. Възможно е да се е оплаквал от натиск, както всички други се оплакват", обясни Първанов.

За имотното му състояние, Първанов каза, че не знае дали тези апартаменти, които са около Цветанов са получени по законния път, "но нека други да преценяват". "Ще дойдат изборите и българите ще се произнесат. Нелепо е Цветанов да ме обвинява или да визира точно мен, защото през тези 10 години, като президент аз имам своите нелоши доходи, но това, с което разполагам е апартамент с 62 квадрата в Красна поляна, другото, което съм обявил е апартаментът на сина ми, закупен с голям кредит от 90 000 евро. Става дума за скъпо закупен апартамент. Това не е апартамент като тези за по 30 000 лв., за които става дума при Цветанов. Казвам това, защото съм последният човек, който може да бъде обвинен в това отношение", категоричен бе Първанов и добави, че би било редно такива проверки да се правят, когато се констатира разминаване в данните, които са подадени.

За пакта Евро+, Първанов коментира, че в последните дни се случи нещо, което определя нашето бъдеще. "Беше взето решение за създаването на пакта Евро+ и България се присъедини някак си, без да се усетим как стана с едно решение на МС на подпис, без да е проведено самото заседание. Тук има формално ако не нарушение, то поне морален конфликт с Конституцията", категоричен бе Първанов. Той каза, че такова решение, което определя с десетилетия бъдещето на страната, се е решило мимоходом. "По-добре е да сме вътре в този пакт, за да може да сме част от вземането на решения, но и нашият глас да се чува. По-важно е, че разликата между България и другите европейски страни ще се увеличи, защото ще си помагат по-богатите, а по-бедните ще губят, тоест разликата между нас и Европа ще се увеличава, а идеята на Лисабонския договор беше точно обратната", заяви Георги Първанов.

На въпрос дали иска да стане премиер, Първанов отговори, че със сигурност един по-активен премиер и по-подготвен, щеше да се обади, да се включи много активно в дискусията за идеята за конкурентоспособност. "Искам бъдещият премиер, бъдещото мнозинство на тях да им се остави едно нормално наследство, за съжаление не става така. Защото вътре не се реализира нито една от големите антикризисни мерки, които самото правителство предложи. Ние не правим нищо, ние сме на автопилот, когато става въпрос за борба с кризата", каза Първанов.

За движението АБВ, Първанов заяви, че АБВ не спринтьор. "Ние не бягаме за дистанцията до есента на тази година, ние се развиваме като маратонец. Първата цел е производство на политика, наука, образование, енергийна политика, второ, подготовка на кадри, на хора, които да стават. Искам след следващите парламентарни изборите да имаме изградена виртуално пирамидата на властта. По начина, по който работим досега, мисля, че ще имаме добра база. На територията на АБВ вече се събраха земеделците, събират се социалдемократите, социалистите, отворено е и за по-надясно.

Отношенията ни със Станишев са нормални. С Борисов отношенията ни са без изменения. Независимо какви реплики сме си подали, аз мога да вдигна телефона и да кажа: има проблем - проблем Шенген, проблем Евро+", подчерта Първанов.

Източник: бТВ