Пълно прилагане на Шенгенското законодателство, постигане на готовност за присъединяване към Шенгенското пространство през 2011 г. и включване в Шенгенската информационна система е основната цел на одобрената от правителството Национална индикативна програма (НИП) за определяне на реда за управление и наблюдение на Инструмента за подобряване на бюджетните парични потоци и за подпомагане изпълнението на Шенгенското споразумение (Инструмента Шенген).

По нея до 2009 г. страната ни ще получи 161 млн. евро помощ от Европейския съюз за укрепване сигурността на външните граници и гарантиране на ефективен граничен контрол.

От 1 януари 2007 г. България отговаря за контрола и наблюдението на 1647 км от външните граници на ЕС, които трябва да бъдат защитени от съвременните заплахи като тероризъм, организирана престъпност, наркотрафик и нелегална миграция. Финансовата помощ за охраната им е в подкрепа на европейското разбиране за „споделена отговорност”, информират от МС.

Средствата по Инструмента Шенген са предназначени за оборудване за наблюдение и контрол на външните граници; специализирано техническо оборудване за контрол в граничната зона и техника за провеждане на съвместни полицейски операции; модернизиране на националните комуникационни системи; информационни системи и компютърни мрежи, свързани с прилагането на Шенгенското законодателство – проектиране, софтуерно и техническо изграждане на Националната компонента за връзка с новата Шенгенска информационна система, изграждане на приложение и интерфейс за звено SIRENE и доизграждане на неговата инфраструктура, програмно осигуряване и база данни със защитни характеристики на документи за пътуване; ремонтиране и модернизиране на съществуващата гранична инфраструктура; ремонт на специалния дом за временно настаняване на чужденци в гр. Любимец и др.

Предвидени са и средства за повишаване квалификацията на полицейските служители в областта на Шенгенското законодателство и прилагане на най-добрите европейски практики.

С изпълнението на НИП ще бъдат повишени възможностите за противодействие и превенция на нелегалната миграция, ще се намали времето за реадмисия на задържаните лица, ще се подобрят условията за временно настаняване на чужденци, както и други дейности, свързани непосредствено с осъществявания граничен контрол на външните граници на ЕС.

Годишната индикативна програма (ГИП) по Инструмента Шенген предвижда доставка и техническо оборудване за ГКПП за проверка на преминаващите лица и превозни средства, за разкриване на фалшиви и подправени документи, както и технически уреди за откриване на взривни, радиоактивни вещества и оръжия, боеприпаси и укрити хора; изграждане на брегова система за наблюдение, доставка на корабна техника и оборудване за наблюдение на „синята” граница, корабна техника за контрол и наблюдение по р. Дунав и на черноморската граница.