Най-големият български черноморски курорт Слънчев бряг, известен с оживения си нощен живот и препълнената брегова ивица, в момента е като призрачен град.

След като пандемията от коронавирус затвори граници, спря полети и принуди хората да си стоят у дома, плажуващите в курорта в момента са малцина на фона на стотиците неотворени чадъри и неизползвани шезлонги по 5-километровата плажна ивица, пише Ройтерс.

“Не си спомням някога да е било така,” казва Румен Мончев, собственик на хотел на първа линия. “Ако излезем на нулата тази година, ще сме супер доволни.”

Мончев е намалил цените, инвестирал е в прегради между масите в ресторанта и е наел човек, който да следи за това хотелът да спазва всички мерки срещу COVID-19.

Въпреки това от 160-те унгарци, които е очаквал миналата седмица, дошли само 33.

Доц. Ангел Кунчев: Южното ни Черноморие е чисто от коронавирусПод 1% от жителите на региона са се срещали с коронавируса

Туризмът съставлява около 12% от БВП на България и осигурява прехрана на хиляди хора в най-бедната държава в ЕС, пише Ройтерс.

За да спаси част от летния туристически сезон, правителството предложи субсидии за чартърни полети и намали концесионните такси, за да може концесионерите да предлагат чадъри и шезлонги на по-ниски цени, докато в същото време поддържат крайбрежието безопасно и дезинфекцирано.

От началото на месеца България, която има относително малък брой случаи на коронавирус, отвори границите си за туристи от повечето страни в Европа.

Въпреки това пандемията намали планираните за сезона чартърни полети до Варна и Бургас с 35% на годишна база. Подобен спад се очаква и в редовните полети, според министъра на туризма Николина Ангелкова.

Над 9 милиона чуждестранни туристи са посетили България миналата година, а Ангелкова прогнозираше 10% ръст през 2020 г.

Засега около 60-70% от хотелите в двата основни курорта — Слънчев бряг и Златни пясъци, планират да отворят в идните дни, залагайки на възобновяването на чартърните полети от Нидерландия и Германия.