Цените на сокове, на шоколадовите и захарните изделия в България се очаква да се увеличат от следващата година, заради свитото потребление и ръста на цените на суровините. От 2012 г. соковете се очаква да повишат цените си с до 5%, прогнозира Димитър Гюрджилов, изпълнителен директор на голяма българска компания за сокове, предаде БТА.

Темата бе коментирана на първия бизнес форум за храни и напитки "MySuccess.bg in F&B - Управление на промяната".

Смятам, че това е единственото рационално нещо, което трябва да се случи, при положение, че има плодови концентрати, които са поскъпнали до 100 или 200 процента през последните две години, допълни Гюрджилов. Свиването на пазара на сокове, нектари и плодови напитки у нас тази година спрямо 2007 г. е минимум 30 - 40 процента.

Ако има някакъв ръст на цените на шоколадовите и захарните изделия у нас, то той ще е под 10%, каза Михаил Чоролеев, изпълнителен директор на голяма българска компания за шоколадови и захарни изделия, който също участва във форума. „Това е принудителна мярка заради ръста на цените на суровините, които се формират на външни пазари“.

Чоролеев прогнозира, че ако се развие рецесията, която се очертава в Западна Европа, тогава няма да има двигател, който да "дърпа" пазарите на суровини нагоре. До голяма степен там в момента цените са надути от спекулативни пари и, по-скоро, очаквам задържане на цените на суровини или ще има не много силно движение нагоре. Това, пренесено в цените на нашите изделия, ще рефлектира с ръст под 10% през следващата година, каза Чоролеев.

Според него ръст на цените през 2012 г. на шоколадовите и захарните изделия до голяма степен ще се дължи и на факта, че той е спестен от тази година. Тази година, по данни на Чоролеев, не всички компании са пренесли пълния ръст на суровините върху цените на изделията си, за сметка на печалба и оптимизиране на разходи. Това обаче не може да продължава до безкрайност, смята Чоролеев.

По негова оценка тази година спадът в пазара на шоколадови и захарни изделия във физически обем на потребена продукция е в рамките на десетина процента.

Обемите на продажбите са на равнището от миналата година, но пък цените са се повишили средно с 10-12 на сто, уточни Чоролеев. Той припомни, че ръстът само в цената на захарта е 80 процента.