Теленор се договори за продажбата на бизнеса си в България, като част от продажбата на активите си в Централна и Източна Европа, като купувач ще бъде чешката компания PPF Group, която наскоро стартира процедура по придобиването на родната Нова телевизия.

Теленор подписа споразумение за продажбата на своите активи в Централна и Източна Европа (ЦИЕ) на PPF Group за сумата от 2.8 милиарда евро (приблизително 27 милиарда норвежки крони), изчислена на база стойност на предприятията, съобщaват от пресцентъра на телекомуникационната компания.

Бордът на директорите на Теленор планира да поиска от Годишното общо събрание на компанията разрешение за разпределяне на специален дивидент от 4.40 норвежки крони за акция.

Трансакцията включва изцяло притежаваните от Теленор предприятия в Унгария, България, Черна гора и Сърбия, както и доставчика на технологични услуги Telenor Common Operation.

През 2017 г. компаниите на Теленор в ЦИЕ донесоха на групата приходи от приблизително 11.8 милиарда норвежки крони, или 9% от общите приходи на Теленор Груп.

Приходите, преди данъци, лихви, амортизации и отчисления (EBITDA) на тези компании, достигнаха 4.1 милиарда норвежки крони, или 8% от EBITDA на групата. Компаниите имат общо над 9 милиона клиенти и около 3 500 служители.

„Стратегията на Теленор Груп е базирана на ръст, ефективност и опростяване на процесите и услугите. С продажбата на нашите активи в ЦИЕ ние правим важна стъпка към опростяването и фокусирането на портфолиото на Теленор в регионите, в които виждаме най-голям потенциал за създаване на стойност.

След тази трансакция обхватът на дейността на Теленор ще включва интегрирани мобилни и фиксирани оператори в Скандинавия и силни позиции на мобилните пазари в Азия.

Теленор е уверен, че благодарение на опита на PPF Group в региона и в сектора, те ще бъдат добър собственик на нашите активи в ЦИЕ“, коментира главният изпълнителен директор на Теленор Груп Сигве Бреке.

На предстоящото Годишно общо събрание на Теленор на 2 май 2018 г. бордът на компанията ще поиска разрешение да изплати специален дивидент от 4.40 норвежки крони за акция, дължим при успешно приключване на сделката.

Заедно с вече предложения дивидент от 8.10 норвежки крони на акция за 2017 г., общата стойност на предложения дивидент през 2018 г. ще достигне 19 милиарда норвежки крони.

Както вече бе съобщено, компанията също планира да поиска от Годишното общо събрание нов мандат за обратно изкупуване на акции, за да се осигури гъвкавост на допълнителното възнаграждение за акционерите в бъдеще.

„Предложението ни за използване на постъпленията от тази сделка цели да осигурим атрактивно възнаграждение за нашите акционери, като същевременно запазим стратегическата си гъвкавост. Специалният дивидент ще бъде в допълнение към най-високия за всички времена обикновен дивидент в компанията и наскоро приключилата програма за обратно изкупуване.

В момента се фокусираме върху развиването на съществуващите ни активи и осъществяването на дигиталната трансформация в групата. През следващите няколко години очакваме нови възможности за създаване на стойност в нашите основни бизнеси и географски области“, заяви главният финансов директор на групата Йорген Аренц Роструп.

„Доволни сме от днешната трансакция, чийто успех се дължи и на професионализма на партньорите ни от PPF“, добави той.

PPF Group е най-голямата частна инвестиционна група в ЦИЕ, която управлява активи на стойност приблизително 35 милиарда евро. Инвестира в различни сектори, включително банки, потребителски финанси, недвижими имоти, миннодобивна дейност и телекомуникации.

През 2013 г. групата придоби подразделението на O2 в Чешката република от Telefonica, а през 2018 г.- Nova Broadcasting Group в България.

"С тази трансакция PPF Group разширява портфолиото си от телекомуникационни активи с още четири държави и изпълнява дългосрочната си цел да се превърне в среден по размер европейски оператор и да използва опита си, за да засили пазарните си позиции“, коментира акционерът, отговарящ за телекомуникационните активи на PPF Group Ладислав Бартоничек.

„Теленор България ще продължи да бъде пример за компания с отлични резултати, ясни и ориентирани към потребителите продукти и услуги, обслужване и мрежа с безкомпромисно качество и отговорно търговско поведение. PPF Group имат ясни цели за развитието на тяхната телекомуникационна дейност и операторите на Теленор Груп в ЦИЕ са ключови за тяхното постигане.

Бих искал да подчертая, че тази сделка няма да се отрази на нашите клиенти и местни партньори и компанията ще продължи да работи с тях и за тях, както и досега“, коментира главният изпълнителен директор на Теленор България Оле Бьорн Шулстъд.

Договорената цена отговаря на съотношение между стойността на предприятията и EBITDA от 6.4 пъти, на базата на резултатите за 2017 г.

Двете страни се споразумяха за разсрочено плащане на част от договорната цена, като 400 милиона евро от сумата ще бъдат изплатени на четири вноски за период от четири години.

Трансакцията подлежи на съответното регулаторно одобрение и се очаква да бъде финализирана през третото тримесечие на 2018 г.

Считано от първото тримесечие на годината, активите на Теленор в ЦИЕ ще бъдат отбелязани във финансовите отчети на групата като „активи в продажба и прекратени операции“.

Сделката се очаква да доведе до счетоводна печалба след данъци в размер на около 3 милиарда норвежки крони, която ще бъде вписана след приключването на трансакцията.

Теленор работи в държавите от ЦИЕ от 25 години. Компанията навлезе на унгарския пазар през 1994 г, когато закупи местния оператор Pannon, а след това разшири присъствието си в региона, като стартира мобилен оператор в Черна гора през 1996 г., а през 2006 г. придоби оператора Mobi 063 в Сърбия. Теленор закупи Globul в България през 2013 г.