Тракторите на протестиращите земеделски производители са на входа на София
Протестите на земеделските производители, които започнаха вчера в цялата страна, продължават в София днес.
Тракторите пристигат цяла нощ от страната, а сборният им пункт на входа на столицата е на бул. "Ботевградско шосе". Очаква се да пристигнат 600 трактора.
Очаква се решението на Столична община за придвижване към Народното събрание. Това ще стане след протеста на синдикатите, които са насрочени за целия ден, каза за БТА председателят на Националната асоциация на зърнопроизводителите (НАЗ) Илия Проданов.
На въпрос на БТА Проданов каза, че най-вероятно протестът на земеделските производители пред Народното събрание ще бъде в сряда.
Междувременно МВР съобщи, че не се очакват протестни действия на зърнопроизводители в центъра на София днес. В съобщението се посочва, че след среща с инициативния комитет на протестиращите зърнопроизводители в Министерството е било постигнато съгласие за свободно изразяване на гражданска позиция, без нарушаване на обществения ред и затрудняване на свободното придвижване на гражданите.
Във връзка с това в днешния ден, под контрола на МВР, земеделската техника ще бъде разположена на обособено за целта място - в района на Долни Богров.
Земеделците блокираха България. Ще стигнат ли тракторите до жълтите паветаНедоволните са категорични, че ефективните протестни действия ще продължат до изпълнение на всичките им искания, затова утре тежката техника се пренася в София След блокадите вчера, които спряха движението в над 40 възлови пътни артерии и гранични пуктове, машини на протестиращите земеделски производители тръгнаха към София, каза снощи за БТА председателят на Националната асоциация на зърнопроизводителите (НАЗ) Илия Проданов.
Инициативният комитет настоява за разписани ясни ангажименти с конкретни срокове за изпълнение на исканията. Ефективните протестни действия ще продължат до изпълнението на всички искания, заявяват протестиращите, които имат пет основни искания към управляващите.
На първо място това е продължаване на забраната за внос на слънчоглед, пшеница, царевица и рапица от Украйна и въвеждане на забрана за внос на нерафинирано олио, пресни и замразени плодове и зеленчуци, мляко и млечни продукти, месо и месни продукти, живи животни, мед и пчелни продукти от Украйна, както и завишаване на контрола на произхода, качеството и безопасността на вноса на селскостопански продукти в страната.
Земеделската общност настоява също за изплащане към земеделските производители до 30 септември т.г. на пълния размер на компенсациите за повишените разходи за производство вследствие на войната в Украйна и отпадане на тавана на помощта, както и за незабавно изплащане на държавната помощ за компенсиране на земеделските производители със 100 процента пропаднали площи.
Сред исканията е и осигуряване на необходимите средства за пренотифициране на съществуващи държавни помощи и за нови държавни помощи, включително за минимални помощи "де минимис" за производителите на грозде, картофи, малини, оранжерийна продукция и тютюн и за животновъдите и производителите на пчелен мед.
Инициативният комитет поставя като искане и облекчаването на условията по интервенциите по Стратегическия план на Общата селскостопанска политика (ОСП) с оглед доказване на произведената продукция по интервенциите за обвързано с производството подпомагане. В приетата декларация се настоява за изплащане на държавната помощ за производители със 100 процента пропаднали площи и за нови размери на помощите за инвестиции и за "де минимис".
Министърът на земеделието и храните Кирил Вътев отправи покана за среща с представителите на инициативния комитет за провеждане на общонационален земеделски протест. Той информира, че след задълбочено обсъждане в Министерския съвет на декларацията от Инициативния комитет за провеждане на общонационален протест с вх.№ 08.00 – 408/15.09.2023 г., формулираните искания в 5 точки са удовлетворени, се посочва в съобщшението на Министерството на земеделието и храните. Необходимо е заедно с протестиращите да бъдат прецизирани количествата и продуктите в т.1.