Правителството прие Националната програма за реформи на България за 2008-2010 г. и план за действие по нея. Документите, които ще бъдат представени пред Европейската комисия, отчитат постигнатия досега напредък, икономическия растеж и макроикономическа стабилност, както и необходимостта достигнатите показатели да се използват за създаването на конкурентна и енергийноефективна икономика в България. Поставя се ясна рамка на консервативна фискална и кредитна политика предвид световната финансова криза, съобщават от пресцентъра на Министерски съвет.

Програмата е съобразена с четирите специфични препоръки, които са посочени в заключенията на Европейския съвет от март т. г. и в Стратегическия доклад на Европейската комисия от декември 2007 г.

Те са свързани с необходимостта от ускорено подобряване на административния капацитет в ключови области от държавното управление; ограничаване на дефицита по текущата сметка и високата инфлация; подобряване на бизнес средата; повишаването качеството на работната сила и заетостта.

В краткосрочен план правителството се ангажира с 3 основни приоритета: ясно очертана антиинфлационна политика с цел поддържане на финансовата стабилност; повишаване капацитета на държавната администрация;подобряване на бизнесклимата.

Като основна антиинфлационна котва максимално ще се използват възможностите на фискалната политика. Ще продължи политиката на ограничаване размера на публичния сектор до 40% от БВП и подобряване на структурата на публичните разходи. Ще нараства делът на разходите в подкрепа на потенциала за икономически растеж и износ чрез инвестиции в инфраструктура, човешки капитал и научни изследвания.

Политиката на доходите в публичния сектор ще бъде съобразена с повишаване на производителността в икономиката. Пакетът от антиинфлационни мерки на правителството включва конкретни действия за подобряване на конкуренцията и ограничаване на влиянието на монополите. Ще продължат усилията за изграждане на отговорна, прозрачна и ефективна публична администрация, която предоставя качествени услуги на гражданите и бизнеса.

За подобряване на бизнесклимата, осигуряването на облекчен достъп до пазара и стимулирането на ефективна конкуренция, правителството ще приложи приетата през април т. г. Програма за по-добро регулиране като опрости и премахне административни режими.

За да се повиши качеството на работната ръка и равнището на заетостта ще бъде подобрена ефективността на активните политики на пазара на труда. Вече се предприемат реформи в образователната система, за да се постигне по-голяма адаптивност към изискванията на пазара на труда.