Исторически рекорд на цената на бензина. Най-масовият А-95 достигна исторически максимум за България. 2.52 лева струва един литър на колонките днес. Това бие досегашния рекорд от 2.44 лв. през 2008-а. Една стотинка от достигане на рекорда през 2008-а дели и дизеловото гориво. В момента цената му е 2.66 лв.

За момента няма никакви индикации цените да тръгнат надолу, съобщи бТВ. Причините са няколко - по-високият акциз на горивата от началото на годината, военната криза в Иран, която заплашва да се превърне в петролна, както и намаленото потребление на горива в световен мащаб.

И всичко това в цифри, за нас потребителите изглежда така: 50 процента скок на цените на колонките в последните три години. Поскъпването гони левче

Докато през 2008-а цената на петрола е била около рекордите за света - близо 145 долара, то днес цените на едро са с 35 долара надолу. Но на колонките това не личи. Според търговците, преработката вече е по-скъпа, а анализаторите смятат, че кризата в Европа и поевтиняването на еврото, спрямо долара тегли крайните цени нагоре.

В момента горивото не е това, което е било през 2008-а. Има нов стандарт и горивото, което се използва в България и цяла Европа е с много по-ниско съдържание на сяра и това налага допълнителни преработки”, каза Иван Костадинов, директор на компания за горива.

Ембаргото за износ на ирански петрол към Европа също дава отражение. Цената на нефта, освен че се подчинява на закона за търсенето и предлагането се влияе много и от геополитическите събития, които се случват в световен мащаб, каза експертът.

Анализаторите смятат, че дори и при благоприятен развой, цените ще останат високи, защото и търсенето ще се увеличи. Единственият изход за България е да иска от Брюксел по-ниски акцизи, като за по-бедна страна.

За страни, като Дания, Холандия със средни заплати от 2-3 хиляди евро, едно евро данък върху бензина не е нищо, но за Българи 50 цента, или едно евро данък е много по-тежко, именно заради по-ниските доходи. Това са различни светове, в които е наложена една и съща ставка”, коментира анализаторът Георги Ангелов.

По данни на петролния бранш потреблението на горива у нас през миналата година е намаляло с между 8 и 10%. Колебанията около цените на петрола все още са големи и нищо чудно още тези дни да отчетем и нов рекорд на цената на дизела.